Vědci z Massachusetts odhalili příčinný vztah mezi nedostatkem spánku a zvýšeným rizikem onemocnění chorobami oběhové soustavy. Při nedostatečném spánku totiž poklesá hladina určitého hormonu v mozku, který brání usazování plaku v cévách. Jeho snížená hladina souvisí s nadměrnou tvorbou zánětů, vyšší aktivitou bílých krvinek a rozvojem aterosklerózy – kornatění tepen.
Takže osoby, které spí méně než sedm hodin denně, mají vyšší riziko infarktu a mrtvice. Přitom se také ví, že nedostatek spánku souvisí s obezitou, diabetem a vyšším rizikem rakoviny. Zatím se ví ale málo o mechanismu účinku, tedy o příčinném vztahu.
Vědci z Massachusetts v experimentálním výzkumu zjistili, že u spánkově deprivovaných jedinců se v hypotalamu netvoří hormon hypokretin, který u bdělých a dobře vyspaných jedinců reguluje chuť k jídlu, bdělost a produkci některých bílých krvinek. Snížená hladina souvisí s nárůstem plaku v cévách.
„Identifikace vztahu … s tímto centrem v mozku, který řídí bdělost, chuť a tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni, byl pro nás překvapením,“ tvrdí doktor Filip Swirski z Harvardovy univerzity.
Studii publikoval prestižní vědecký časopis Nature.
Pozor na časté buzení
Nedostatek spánku nicméně nevzniká jen tehdy, když jdete do postele pozdě a vstáváte nad ránem. Nebezpečné je i časté buzení v průběhu noci. Autoři z Kalifornie analyzovali kvalitu spánku a zdravotní stav u několika milionů lidí a prokázali, že jedinci, kteří se v noci budí, mnohem častěji trpí fibrilací síní.
„Zvláště jedinci, kteří během dne často krátce pospávají, ale v noci se často budí, jsou ohroženi fibrilací síní nejvíce. Silně pak toto riziko souvisí s nedostatkem REM fáze spánku během nočního spánku,“ tvrdí doktor Gregory Marcus z University of California na stránkách odborného časopisu HeartRhythm.
„Pravidelný pohyb, vyvážená strava, omezení sledování monitorů několik hodin před usnutím a snížení příjmu kofeinu večer jsou nejlepší prevencí srdeční arytmie,“ tvrdí doktor Marcus.
Při fibrilaci síní se může vytvořit krevní sraženina (tromb) na stěně síně a následně dojde k embolizaci v mozkových cévách – ucpání. Tím vzniká ischemická cévní mozková příhoda – jedna z forem mrtvice.
Sledujte nás na sociálních sítích: