Kašel umí pěkně potrápit. Co na něj platí? Ještě než se vydáte do lékárny pro nějaký ten drahý sirup, zkuste rady našich babiček.
Maminky, kterým děti často stůňou a mají kašel, se rády uchylují k prostředkům z receptářů našich babiček. Patříte k nim? Pak se vám budou líbit tyhle tipy
Čaj téměř na všechno – nejen z bylinek
Při kašli a nachlazení se stále více osvědčují čaje z divizny, kopřivy, mateřídoušky, jitrocele, květu podbělu nebo listu černého rybízu. Chcete-li vyvolat pocení při nemocech z nachlazení nebo horečnatých chorobách dýchacích cest, podávejte čaj z černého bezu a lipového květu. Čaj se většinou připravuje z vrchovaté lžičky řezané byliny, která se přelije asi 2 dcl vařící vody. Poté se nápoj nechá na teplém místě, například v nádobě s teplou vodou nebo na ústředním topení, vylouhovat a ustát. Po uplynuté této době sceďte a ochuťte medem s citronem. Horký čaj podávejte třikrát denně po jídle.
Nemáte-li k dispozici vlastní nasušené bylinky, můžete si je většinou koupit v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou. K dostání jsou také speciální čajové směsi doporučené jako pomocný prostředek při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest. Osvědčeným prostředkem konkrétně proti kašli je čaj z cibule. Do čtvrt litru vody dejte vařit jednu až dvě rozkrájené cibule. Vařte 15 minut, sceďte a oslaďte medem. Užívejte ráno a před spaním. A co dalšího vás kašlání zbaví?
Zeleninou proti zdravotním problémům
Méně známé je použití šťávy z čerstvé ředkve s medem nebo cukrem, a to jak proti kašli, tak i chrapotu. Omytou, oloupanou ředkev nastrouhejte, vymačkejte šťávu a tu smíchejte s cukrem či medem. Poté nechte chvíli uležet. Podávejte třikrát denně jednu polévkovou lžíci. Podobně se dá připravit i šťáva z cibule. Oloupanou cibuli nakrájejte, posypte cukrem, promíchejte a nechte stát. Šťávu, kterou tato zelenina pustí, podávejte po jídle dvakrát až třikrát denně.
Neobvyklé obklady
Pro lehčí odkašlávání přikládejte sádlové nebo olejové obklady (nejlepší je husí nebo kachní sádlo), a to na krk a hrudník. Sádlo rozehřejte, naneste na látku a přiložte na hrudník. Obklad překryjte suchou tkaninou (plenou, ručníkem) a igelitem (kvůli mastnotě). Nechte působit, dokud je zábal teplý.
Sledujte nás na sociálních sítích: