Se zajímavou metodou léčby závažné formy obezity přišli vědci ze státu Georgia. Dokázali u pacientů s nadměrným množstvím tuku zmrazit nerv, který informuje mozek o tom, že je žaludek prázdný. Výrazně se tím omezila chuť k jídlu a dotyční za tři měsíce zhubli čtrnáct procent tuku. Do roka si přitom jejich tělo na novou formu zvyklo a už nemělo potřebu se znova obalovat v rámci jojo efektu.
Vědci z Emory University v Atlantě pomocí dlouhé jehly dosáhli až k zadnímu kmeni bloudivého nervu, který odvádí informace o plnosti a pohybech žaludku do mozku. Jakmile se jehla dostala až k nervu, umrtvila ho pomocí argonu, který nerv doslova zmrazil. Tím lékaři vypnuli jeho funkci a pokusné osoby přestaly mít neustálý hlad a potřebu něco jíst.
Bez jojo efektu
Bloudivý nerv nejenže informuje mozek o tom, že je žaludek prázdný, ale také řídí rychlost pohybů žaludku. Zpomalení pohybů znamená prodloužení trávení, delší dobu pocitu plnosti a tím opět omezení chuti jíst.
Za tři měsíce zhublo deset pokusných jedinců čtrnáct procent tuku (asi čtyři procenta celkové hmotnosti).
„To je přesně to, čeho po třech měsících chcete dosáhnout. Pokud zhubnete příliš rychle, rychle naberete zpět. Ale tohle množství je přesně v souladu s doporučeními, jak rychle by lidé měli hubnout,“ tvrdí doktor David Prologo z Emory University.
Tělo si musí zvyknout
Bloudivý nerv má i přední kmen, který nechal doktor Prologo na pokoji, aby nedošlo k utlumení pocitu hladu zcela. A po roce si tělo zvyklo na hubenější postavu, takže se výrazně omezila potřeba mozku znova se obalit.
„Když se snažíte zhubnout, tělo protestuje. Nechápe, co to děláte a bojuje proti tomu… Rok je ale dost dlouhá doba na to, aby si na novou formu zvyklo,“ míní doktor Prologo.
Jeho experimentální výzkum zahrnoval pouze desítku osob a její výsledky jsou totiž jen málo vědecky průkazné. Nabízejí ale novou cestu výzkumu léčby obezity.
Sledujte nás na sociálních sítích: