Vědci poměrně nedávno zjistili, že komunikaci mezi mozkem v hlavě a „mozkem“ trávicí soustavy zprostředkovává bloudivý nerv. A domnívali se, že jeho deaktivací můžou omezovat přejídání u jedinců, kteří trpí obezitou a nemají nikdy dost. Naznačovaly to pokusy se zvířaty. Jenže tato metoda se teď jeví jako dost nebezpečná, protože bloudivý nerv a trávicí trakt silně ovlivňují paměťová centra. Jejich tlumením dochází k poškození paměti.
Důležitý bloudivý nerv
Zjistili to vědci z Jihokalifornské univerzity v Los Angeles. Když totiž u hlodavců vypnuli bloudivý nerv, došlo nejen k narušení komunikace mezi mozkem a trávicím traktem a tím k omezení apetitu, ale také k narušení funkcí hippokampu, který je důležitou součástí paměťových funkcí.
Jak se živočichové po miliony let vyvíjeli, vyvíjel se složitý vztah mezi pamětí a trávicím traktem zprostředkovávaný právě bloudivým nervem. První organismy potřebovaly paměť především z toho důvodu, aby si pamatovaly, kde se nachází zdroj potravy a kde jim nejvíce chutnalo.
Negativní vliv na paměť
Tato primární funkce zůstala i člověka, jenže paměť potřebuje také k mnoha dalším životním funkcím a složitějším kognitivním výkonům. A zdá se, že vypnutí dráhy mozek – bloudivý nerv – trávicí trakt vede k poškození hippokampu a obecných funkcí paměti.
„Pozorovali jsme negativní ovlivnění paměti závislé na hippokampu, když jsme přerušili komunikaci mezi trávicím traktem a mozkem. Tyto výpadky paměti ale byly provázeny navíc dalšími škodlivými neurobiologickými výstupy z hippokampu,“ tvrdí autoři výzkumu doktor Scott Kanoski a magistra Andrea Suarez.
Sledujte nás na sociálních sítích: