Lidí citlivých na určitou skupinu potravin neustále přibývá. Nejčastěji se jedná o lepek či mléko, nicméně alergickou reakci (a často i velmi závažnou) mohou vyvolat i ořechy, ryby, sója a další dobroty. Jak je ale možné, že za časů našich babiček se o potravinových alergiích vůbec nemluvilo?
Co se opravdových alergií týče, ty tu byly v nějaké podobě vždycky. Ale intolerance k určitým typům potravin? O té generace našich prarodičů, ale ani rodičů v podstatě neslyšela. Přitom podle oficiálních statistik nesnášenlivostí na určité potraviny trpí přibližně 17 milionů Evropanů, přičemž podle lékařů jen v posledních 15 letech stoupl počet takových případů o 50 %.
Nad otázkou, proč tomu tak je, se pozastavili i vědci. A co z jejich bádání - mimo jiné - vyplynulo?
Když vládnou polotovary
Polotovary, různé balené a průmyslově zpracované potraviny? Takový „luxus“ naši předci vážně neměli. Komu kručelo v žaludku, ten si uvařil něco z čerstvých surovin – v klidu a bez „éček“. Někteří odborníci se proto domnívají, že potravinou intolerancí mžeme trpět i kvůli své lenosti, protože si oběd ohříváme v mikrovlnce a kupujeme potraviny v plastových obalech, namísto toho, abychom tak jako naše maminky a babičky pěkně nakoupili čerstvé suroviny a jídla vařili.
Daleká cesta na talíř
Ovšem když už jsme zmínili čerstvé suroviny - zhruba do druhé poloviny 50. let minulého století téměř všechny pěstované plody pocházely výhradně z místních zdrojů. To znamená, že se ovoce nedováželo přes půl světa a dlouhé vzdálenosti nemusela urazit ani zelenina. Tím se podpořila čerstvost potravin a nenarušil se ani obsah vitaminů. Moderní vědecké poznatky naznačují přímou souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a alergiemi. Navíc chemicky ošetřené plody k našemu zdraví také nepřispívají, že...
Hlavně hygienicky
Existuje i další zajímavá teorie, která se snaží vysvětlit nárůst alergií. A tou je snaha naší generace o přehnanou čistotu. Jistě, naše babičky také smýčily v celém domě, ale neměly po ruce dezinfekční přípravky, které zlikvidovaly nejen neždoucí, ale také zdraví prospěšné mikroorganismy. Trpí tím naše imunita, která je s alergiemi velmi úzce spjata...
Trápí vás alergie? Tipy pro boj s nimi najdete v našem speciálu Alergie!
Sledujte nás na sociálních sítích: