Pohyblivá zubní náhrada, která nikdy nedrží v ústech dokonale jako přirozený chrup, zvyšuje riziko nezdravé výživy. Mnoho ze zdravých a pro život nezbytných potravin se s ní totiž těžko konzumuje. A senioři, kteří si zuby vydělávají na noc do skleničky, se kvůli tomu většinou stravují chudě a scházejí jim důležité živiny.
Podobně jsou na tom také lidé, kteří o své zuby přijdou a neřeší jejich nahrazení. Snížení počtu zubů zhoršuje schopnost rozmělňovat řádně potravu a omezuje člověka v příjmu určitých druhů potravin.
„Osoby s neodpovídajícím chrupem jedí mnohem méně tvrdé potraviny, které jim činí problémy při kousání, například některé druhy čerstvého ovoce a zeleniny, jablka, hrušky, mrkve a také ořechy. Mají také problém při konzumaci některých vařených jídel, hůře žvýkají maso,“ tvrdí doktor Wael Sabbah z King’s College London.
Jeho tým zkoumal výživu osob s umělou nefixní náhradou a nedostatkem zubů v ústech a srovnal ho s jídelníčkem lidí majících zdravý chrup. A došel k závěru, že první skupina má výrazně chudší jídelníček.
„Výsledky zdůrazňují význam péče o chrup, aby i starší lidé měli do konce života kvalitní zuby,“ dodává doktor Sabbah.
Bez kazu? Jde to
Zubní kazy patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny. Myslíte si, že důkladné čistění zubů a pravidelné návštěvy stomatologa jsou jedinou možnou prevencí? Ale kdepak, můžete udělat ještě něco navíc! Jaké máte možnosti?
Zaměřte se na správnou výživu
Příroda, ta mocná čarodějka, přisoudila chrupu enormní spotřebu vápníku, proto byste si měli hlídat jeho příjem. Jenže pozor, nestačí sem tam vypít sklenici mléka s tím, že máte vystaráno – ono je to celé trochu složitější. S vápníkem by měl jít ruku v ruce i vitamin C, neboť tento antioxidant vestavuje vápník do zubů a zvyšuje odolnost dásní. Výsledkem této spolupráce jsou silné, zdravé a bílé zuby, na které si kazy netroufnou.
Dejte si pozor na cukr
Bílé zlo je nepřítelem pro celý organismus, jelikož stimuluje bakterie nacházející se v těle a podporuje je v jejich množení. Co se týče dutiny ústní, tam rafinovaný cukr nadělá skutečnou paseku! Právě on mění přítomné bakterie v kyseliny, které poškozují zubní sklovinu, což způsobuje bolesti a všechny neduhy, na které si jen vzpomenete. Omezte tedy přísun sladidel, a pokud je to pro vás příliš velká výzva, nahraďte ty klasické těmi přírodními – například stévií či javorovým sirupem.
Povolejte do akce šalvěj
Zřejmě je zbytečné ptát se, čím si zuby denně čistíte, protože taková tuba pasty se samozřejmě nachází v každé domácnosti. Ovšem víte, že existují i jiné alternativy, které mají výborné výsledky? Pravidelná očista zubů nálevem ze šalvěje zpevňuje dásně, a navíc má i protizánětlivé účinky. Pozvěte tedy do úst i kousek přírody…
Pijte čaj, co hrdlo ráčí
I něco tak obyčejného, jako je čaj, vás může ochránit před zubním kazem. Nevěříte? Lékaři na základě mnoha studií prokázali, že speciálně ten zelený zastavuje růst bakterií podílejících se na tvorbě zubního povlaku. Obsažené polyfenoly zase předcházejí vzniku kazů a zachovávají v dutině ústní zdravé prostředí. Už se vám vaří voda?
Sledujte nás na sociálních sítích: