Evropští neurologové tvrdí, že mají průkazná a zatím nejrozsáhlejší data o pozitivním vlivu manželství na zdraví nervové soustavy. Lidé žijící v manželství jsou totiž ohroženi rozvojem starobní demence o třicet procent méně než osoby žijící osamoceně. A to především proto, že partneři se nutí k návštěvám lékaře, užívání léků, ulevují od psychologického stresu, jsou zárukou lepší finanční situace a podporují ve zdravějším životním stylu.
„Ovdověním se riziko demence zvýší o dvacet procent, stres vznikající při truchlení nad ztrátou blízkého poškozuje kognitivní funkce,“ tvrdí vědci z University College London, kteří své výsledky opírají o životní styl a zdravotní stav osmi set tisíc lidí z Evropy, Asie a Ameriky.
„Naše objevy jsou nejsilnějšími důkazy publikovanými do dneška, lidé žijící v manželství jsou nejméně ohroženi demencí,“ tvrdí autoři na stránkách odborného časopisu Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.
Zdravé srdce i kosti
Ovšem nejen na náš mozek svazek dvou lidí působí pozitivně! Manželství – pokud bylo harmonické – prokazatelně souvisí s tvrdšími kostmi a menším rizikem zlomenin ve vyšším věku. S nižším rizikem depresí a lepším celkovým psychickým stavem. Osoby žijící ve spokojeném manželství také mají zdravější srdce a cévy, vzácněji trpí infarktem a mrtvicí, jsou celkově šťastnější a také se mnohem lépe a rychleji zotavují z nemocí. Celkově je u nich nižší riziko předčasného úmrtí a platí to i v případě pooperačního rizika.
Za blahodárnými účinky je třeba vidět především vliv partnerů na sebe. Pokud žijí v harmonickém stavu, vzájemně se podporují k zdravějšímu životnímu stylu a více si vzájemně hlídají zdraví. Prokazatelně také méně pijí alkohol a kouří.
Ale psychologické aspekty pohody, jistoty a bezpečí v takovém vztahu jsou také nezanedbatelné. Podle vědců ze Seattlu se lidé, kteří onemocní rakovinou tlustého střeva, zbaví choroby a uzdraví s mnohem větší pravděpodobností, pokud mají psychickou oporu v partnerovi.
Sledujte nás na sociálních sítích: