Svalnaté nohy a silný hrudník jsou ve vyšším věku prevencí demence

Cvičení je nezbytné pro zdraví těla i ducha a pohybovat by se lidé měli po celý život až do pokročilého věku. Ale vědci z Finska zjistili, že prevencí demence jsou zvláště silné svaly horní a dolní části těla. Osoby, které pravidelně posilují a mají silný hrudník i dolní končetiny, onemocní demencí vzácněji.

Finové měřili několik faktorů indikujících sílu svalů. Jednak úchop rukou, ale také sílu prsních svalů při vzpěru činky na lavici a dále sílu nohou při vytlačování závaží či přednožení. Kromě úchopu rukou všechny ostatní faktory poukazovaly na lepší mentální zdraví, lepší kognitivní funkce a nižší riziko onemocnění starobní demencí.

„Vztah mezi sílou svalů horní a dolní poloviny těla a různými aspekty kognitivních funkcí je relativně málo prozkoumaná oblast,“ tvrdí autorka výzkumu doktorka Heikki Pentikäinen z Finska.

Osobám ve středním věku doporučuje, aby několikrát týdně posilovaly svaly horní a dolní části těla, aby si zajistily lepší mentální zdraví a chránily se před rozvojem demence.

Neobvyklá prevence

Při rozebírání problematiky předcházení demenci se hovoří především o stravě a také procvičování mozku nejrůznějšími hrami a hříčkami. Ovšem existuje i poměrně nečekaná činnost, jež může v prevenci demence pomoci!

Zahradničení je tak zdravou – tělu i duši prospívající – aktivitou, že by mělo být na předpis. Především u osob vyššího věku. Tvrdí to britskou vládou podporovaná organizace PHE vydávající doporučení lékařům i veřejnosti. Podle expertů totiž tato činnost výrazně snižuje riziko onemocnění demencí a její nástup oddaluje i u lidí, kteří patří do rizikové skupiny. Vědci ze Švédska navíc zjistili, že zahradničení snižuje také riziko onemocnění diabetem a chorobami srdce a cév.

Doktor William Bird z organizace Public Health England tvrdí, že by praktičtí lékaři měli předepisovat zahradničení především jako formu terapie u pacientů, jimž hrozí metabolický syndrom a mentální poruchy.

„Dávka zeleného prostoru opravdu spojuje lidi znova s přírodou, může vykonat mnoho dobrého. Krevní tlak se sníží, svalové napětí se sníží, všechno tohle se stane během pár chvil, co vstoupíte do parku nebo zahrady… Demenci, diabetu typu dvě a chorobám srdce a cév lze předcházet i je léčit pomocí zahradničení a pobytu v přírodě,“ tvrdí doktor Bird, podle něhož by podobný postoj měla zaujmout a stejné doporučení vydat i Světová zdravotnická organizace.

S Birdem naprosto souhlasí doktorka Matilda Van Den Bosch ze Švédska, která se dlouhodobě zabývá výzkumem pozitivního vlivu zahradničení na zdraví osob středního a vyššího věku. Opakovaně prokázala ve spolupráci s odborníky z celého světa, že osoby věnující se pěstování rostlin a péči o zeleň jsou zdravější, vzácněji u nich propuká demence a také se u nich méně často rozvine diabetes 2. typu a choroby srdce a cév.

„Nejsou to zrovna onemocnění, která bychom uměli snadno léčit. Je mnohem účinnější předcházet jim včas, a právě zahradničení a pobyt v zahradě jsou nejlepší prevencí,“ tvrdí doktorka Van Den Bosch.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás čeká energetický start roku. První dny mohou přinést určité výzvy v pracovním prostředí, kde je důležité zůstat flexibilní a otevřený novým nápadům. Nechte svou přirozenou tvořivost vést vás k origináln&ia... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

13 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
23 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat