Bolest sice občas patří k životu, ale není nutné jí trpět pořád. Postačí, že nám oznámí, kde se vyskytl v organismu problém, a poté už se snažte ji zmírnit.
Ženy vnímají bolest mnohem silněji, pociťují ji častěji a na více místech těla než muži. Mnohem více trpí bolestmi v oblasti břicha a zároveň bolesti přetrvávají delší dobu. Často mají bolesti hlavy, migrénu, bolest zubů, bolesti při zánětech močového měchýře, ledvin, žlučníku, ale také třeba při artróze. Stejně tak i bolest po úrazu, operaci nebo přetížení pohybového aparátu vnímají mnohem intenzivněji.
Vědci se domnívají, že příčinou zřejmě bude různě se měnící výše hladiny ženských hormonů – estrogenů – v závislosti na menstruačním cyklu. Estrogen totiž funguje jako dráždidlo, takže bolestivé vjemy ještě více zesiluje. A mozek ženy navíc zrazuje v tom, že nepříjemné stavy vnímají mnohem emocionálněji, čímž se v součtu bolest zintenzivňuje. Jako nositelky života se více obávají o své zdraví a o svůj život.
„V četných laboratorních experimentech bylo opakovaně zjištěno, že estrogeny blokují specifické receptory v míše. Tyto receptory jsou pravděpodobně odpovědné za šíření bolesti v míše a ve vyšších centrech. Dle posledních výzkumů se zdá, že estrogeny mohou obměňovat přenos bolesti podobně jako endorfiny, které jsou známé pod jménem hormony pohody,“ přibližuje as. MUDr. Radek Bartoška z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Tlumení bolesti
Signál o bolesti se z místa např. poškození tkáně šíří z receptorů, které ji zaznamenají a předají prostřednictvím nervových vláken do centrálního nervového systému – do mozku.
K tlumení a léčbě bolesti se používají především analgetika (analgesie = stav bez bolesti). Různými způsoby účinkují na nervový systém a jejich účinnou látkou může být třeba paracetamol nebo se jedná o nesteroidní antiflogistika jako např. salicyláty, nebo narkotika jako morfin, dále tramadol a další.
Jednou z celosvětově nejvíc používanou látkou je nesteroidní antirevmatikum s názvem diklofenak.
„Nesteroidní antirevmatika (NSA) se používají k léčení mírné až střední bolesti a ke snížení teploty. Skupina NSA je tvořena velkou skupinou léčiv. Do této skupiny řadíme i diklofenak, který je vzhledem ke svému bezpečnostnímu profilu řazen mezi volně prodejná léčiva a není tedy nutné k jeho pořízení lékařský předpis. Používání nesteroidních antirevmatik včetně diklofenaku při kojení a těhotenství není doporučeno, i když se jedná o velmi bezpečný lék, u kterého nikdy nebyl prokázán teratologický účinek,“ říká as. MUDr. Bartoška.
Tuto léčivou látku obsahují potahované tablety Voltaren ActiGo Extra, které mají velmi rychlý účinek, protože se obsažená látka diklofenak dostane do krevní plazmy během 30 minut a přednostně působí v místě zánětu a bolesti. Přípravek tak přináší rychlou úlevu při bolestivé menstruaci, od bolesti zubů, hlavy nebo zad.
Efektivní řešení bolesti svalů a kloubů nabízí i Voltaren ve formě emulgelu. Malé množství emulgelu stačí jemně vetřít do pokožky v místě bolesti a výrazně se vám uleví. Má chladivý účinek a kromě tlumení bolesti zmírňuje otoky a urychluje hojení.
Pokud ale hledáte účinnou a zároveň přirozenou úlevu od bolesti, pak můžete použít hřejivou náplast Voltaren ThermoPlaster. Tato hřejivá náplast využívá principu tepelné terapie, jejíž účinky jsou velice efektivní. Organismus nebude zatěžován žádnou farmakologickou látkou, a tak používání náplastí je bezpečné i v případě užívání systémových léků. Hřejivá náplast uvolňuje příjemné teplo až po dobu 10 hodin. Teplo vyvolává prokrvení bolavého místa s hlubokou svalovou relaxací a tím uvolní ztuhlé a bolestivé svaly.
TIP Bety: Vyhrajte jedno z pěti balení náplastí Voltaren Thermoplaster a vyzrajte na bolest
Zdravý přiměřený pohyb
Bolest se dostaví z různých příčin, ale někdy si ji můžeme vyvolat sami. Třeba po nadměrné fyzické námaze, na kterou není náš organismus zvyklý kvůli našemu sedavému zaměstnání. Také špatné pohybové návyky, jednostranná nadměrná zátěž může způsobit namožení svalů, větší opotřebení kloubů nebo podvrtnutí kloubů a natažení vazů. Drobná poranění tkáně během několika hodin, maximálně dnů odezní, jiná vyžadují léčbu příznaků a bolesti a také léčbu příčiny u odborníků.
Pokud většinu pracovní doby sedíte, je nutné často vstávat a protahovat svaly. Abyste se vyvarovali bolesti svalů, měli byste alespoň rekreačně, leč pravidelně sportovat a podle své kondice zátěž postupně zvyšovat, avšak nepřeceňovat se. Mezi vhodné sporty patří plavání, cyklistika, procházky rychlou chůzí (minimálně 100 kroků za minutu) nebo se věnovat velmi populárnímu Nordic walkingu, při němž se na těle dává do pohybu až 90 % svalů. Zároveň se příliš nezatěžují klouby a zachovává se jejich přiměřená funkce. Princip spočívá v tom, že nám hůlky pomohou nadlehčit tělo a klouby tak netrpí. Díky opoře rukou se také předejde různým zraněním, uklouznutí, podvrtnutí nebo pádu.
Tělo si vždy samo řekne, kolik zátěže zvládne, stačí, abychom mu naslouchali.
Sledujte nás na sociálních sítích: