Pokud má žena problémy s otěhotněním vlivem hormonální nerovnováhy, měla by zvážit změnu zaměstnání, popř. alespoň upravit pracovní dobu přes den. Opakované narušování denních rytmů prací v noci a spaním přes den totiž působí zhoubně na ženinu plodnost. Tvrdí to vědci z Harvardovy univerzity.
„Práce na směny a nestálé střídání pracovní doby by mohlo negativně ovlivňovat plodnost žen,“ tvrdí lékaři z Harvardovy univerzity s tím, že nesoulad s životními rytmy negativně ovlivňuje oogenezi – tvorbu a zrání vajíček.
Krom žen pracujících na směny mívají problémy s plodností také ženy, které mají fyzicky náročnou práci. Ta vyvolává rovněž hormonální nerovnováhu, zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů a snižuje hladinu ženských pohlavních hormonů v krvi. To opět negativně působí na oogenezi.
„Ženy pracující často v nočních směnách mají o čtyřiadvacet procent méně zralých vajíček… u žen zaměstnaných těžkou fyzickou prací (zvedáním těžkých předmětů) je pak o čtrnáct procent méně zralých vajíček,“ tvrdí vědci z Harvardovy univerzity.
Práce na směny způsobuje zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu v krvi. To negativně ovlivňuje krevní tlak, metabolismus a oběhovou soustavu. Lidé pracující na směny jsou také prokazatelně více ohroženi různými typy rakoviny a umírají dříve.
Směny a přesčasy - noví nepřátelé žen
Nejen práce na směny s sebou nese zdravotní rizika. Některé ženy mnohdy neváhají pracovat i šedesát hodin týdně. Tohle pracovní nasazení je ale doslova vraždné. Vědci z Ohia zjistili, že totiž u žen pracujících šest dní v týdnu deset hodin denně se riziko rakoviny, chorob srdce, diabetu či artritidy zvýší třikrát.
K nejvyššímu nárůstu rizika dochází po padesáti hodinách týdně, ale také čtyřicetihodinový pracovní týden znamená pro ženy vyšší riziko rakoviny a chorob srdce než týden dlouhý pouze pětatřicet hodin.
„
Ženy, zvláště ty, které se snaží zvládat během dne více svých rolí, pocítí účinky intenzivní práce a můžou si tím způsobit celou řadu problémů a onemocnění,“ tvrdí profesor Allard Dembe z Ohio State University.
Podle něj i ženy velmi mladé, které jsou při síle, riskují zdraví, pokud pracují intenzivně více než čtyřicet hodin týdně. Možná nepociťují potíže před čtyřicítkou, ale zadělávají si na problémy později v životě. Riziko onemocnění rakovinou či infarktem je u nich pak trojnásobně vyšší.
Sledujte nás na sociálních sítích: