Ležíte v posteli, převracíte se pod peřinou, půlnoc už je dávno za vámi a vy pořád ne a ne propadnout se do spánku. Nemůžete vypnout mozek, který i přes únavu těla řeší další a další problémy a stres. Je vám tahle situace dobře známá? Máme pro vás několik tipů, které vám od ní pomohou!
Luxusní tma
Abychom usnuli, potřebujeme v těle hormon melatonin – ten našemu organismu totiž říká, že je čas na spaní. Jenže jeho produkci může bránit světlo, které proniká k vám do ložnice například zvenku nebo jiných místností. A tak mu „zakažte vstup“. Dopřejte si luxus v podobě co nejpřirozenější tmy – pořiďte si pořádné závěsy, zhasněte všechna světla a bez milosti vykažte z ložnice jakoukoli elektroniku, která produkuje (byť malé) světlo.
Bez mobilu
A ještě k té elektronice v ložnici – i když v ní nejrůznější počítače, televize, tablety a spol. přímo nebydlí, často se tam stejně vloudí. A to je chyba. Modré světlo, které elektronika vydává (včetně našich mobilních telefonů), totiž narušuje produkci zmiňovaného melaninu. A tak byste měli mobil, tablet i počítač odložit nejméně 60 minut před odchodem do postele.
Ideální teplota
Příliš horký vzduch v ložnici našemu spánku a usínání také dvakrát neprospívá. Většina lidí usne spíše v chladnějším prostředí. Jaká je vlastně ideální teplota pro ložnici? Podle odborníků by se měla pohybovat okolo 17 až 20 stupňů Celsia.
Ukrytý budík
Budík má – jak ostatně vyplývá z jeho názvu – jasně danou úlohu. Dostat nás ráno z postele. Ovšem jinak bychom se na něj neměli příliš soustředit. Jen máloco je při usínání tak stresující jako právě budík, který nám ukazuje, kolik už je hodin a jak dlouho už jsme mohli spát, kdybychom konečně usnuli. A tak ho prostě nastavte tak, abyste na něj neviděli.
Pozitivní rutina
Zkuste pojmout „odchod do postele“ jako rituál, který se každý den plus mínus v nezměněné podobě opakuje. Přibližně 9 hodin před tím, než musíte ráno vstávat, se běžte osprchovat, vyčistěte si zuby a zalezte si do postele (třeba s knihou). Takto si vaše tělo zvykne, že v určitou hodinu a po jistých činnostech následuje spánek.
Uspávací barvy
Na člověka působí i barevné ladění ložnice. Pokud máte tento pokoj „vyvedený“ v zářivých a jasných barvách, příliš vás před spaním neuklidní. Ložnice by proto měla být laděna spíše do jemných, neutrálních barev – skvěle se hodí například světle fialová či modré odstíny, které prokazatelně uklidňují a lépe navozují spánek než například odstíny žluté či oranžové.
Unavený mozek
Zdá se vám, že důvodem vaší neschopnosti rychle usnout je mozek, který se ne a ne „vypnout“? Pak jej zkuste od starostí a stresu odvést do příjemnějších rovin. Například tak, že jej zaměstnáte tím, že si budete představovat svou vysněnou dovolenou, vymyslíte alternativní zakončení k vaší oblíbené knize nebo si vymyslíte nějaký příběh, ve kterém hrajete hlavní roli. Zkrátka zkuste před spaním snít o něčem příjemném!
Sledujte nás na sociálních sítích: