Znáte to – organismus dospělých i dětí je po zimě oslabený, a tak jaro často bývá ve znamení nejrůznějších infekcí. Lékaři varují, že i obyčejná viróza může mít druhotně za následek nemoc ještě horší. Je proto dobré být ve střehu, a pokud se stav nemocného nelepší nebo zhoršuje, zamířit raději k lékaři.
Rizikové skupiny
Pneumokoková onemocnění hrozí hlavně dětem a seniorům. Proto by mámy měly zvážit očkování svých dětí. A případně také poskytnout informace seniorům v rámci rodiny. Lidem nad 65 let od nedávné doby přispívá na očkování zdravotní pojišťovna (přičemž u dětí se běžně očkuje již delší čas).
Jednou z bakterií, která často využije oslabení organismu po viróze, je například pneumokok. Způsobuje celou řadu nemocí. „Je například jedním z původců častých zánětů středního ucha. Při nich se dostaví bolest v uchu, často horečka, zhorší se sluch,“ popisuje předsedkyně odborné pediatrické společnosti MUDr. Alena Šebková příznaky časté nemoci u dětí.
O něco méně častý, ale nebezpečnější je podle ní zápal plic. „Ten se projevuje horečkou a zimnicí. Dítě může bolet hlava, je schvácené. Dalším příznakem je pak kašel, který může být suchý nebo vlhký s vykašlávání sekretu,“ dodává lékařka.
Mezi nemoci způsobené pneumokokem patří také velice nebezpečné nemoci jako pneumokoková meningitida či sepse. Zejména kvůli nim odborníci radí nechat očkovat děti proti pneumokokům. Vakcinace sníží i riziko zánětu středního ucha, i když rozhodně ne na nulu (jak bylo uvedeno, původců této nemoci je více). V rámci rodiny by se mělo myslet také na seniory, kterým postupně slábne imunita. Pneumokokové infekce jsou ve vyšších věkových skupinách i častým důvodem smrti.
Rozhodně nečekejme, že medicína – v tomto případě očkování – vyřeší všechno za nás. Dobré bude dopřát dětem dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, pestrou stravu, nenechat je pouze vysedávat u počítače a televize. Heslo „ve zdravém těle zdravý duch“ nepatří do starého železa. A i nejstarší členové rodiny mohou pokud možno zůstat aktivní, pokud jim to zdraví dovoluje. Právě na jaře se můžeme zamyslet nad tím, jestli pro zdraví sebe a své rodiny děláme maximum – a pokud ne, třeba něco změnit.
Sledujte nás na sociálních sítích: