Pozor na široké a nízké sklenice, žejdlíky a boubelaté poháry, varují oxfordští psychologové. Podle jejich experimentální studie totiž platí vztah – čím vyšší a užší je sklenice, tím méně člověk vypije alkoholu.
A převedeno na kocovinu to také znamená, že pijanovi bude ráno lépe a nebude trpět tak silným bolehlavem a žaludečními problémy.
Tzv. výšky jsou mnohem výhodnější a lidé by je měli volit jak pro konzumaci piva, tak při konzumaci koktejlů a jiných druhů alkoholu. Nejvíce totiž člověk vypije, když má malé, široké sklenice či poháry širší než vysoké.
Podle profesora Charlese Spenceho z Oxfordské univerzity je to vše sice jen optický klam vertikálně horizontální iluze, kdy mozek přeceňuje vertikální rozměry a naopak podhodnocuje ty horizontální, ovšem může výrazně přispět ke snížení konzumace alkoholu a snížení rizika vážné kocoviny.
„V naší experimentální studii jsme prokázali, že do nízkých, širokých sklenic člověk nalije až o osmdesát procent více alkoholu než do štíhlé a vysoké, ačkoli jsou obě o stejném objemu,“ tvrdí Spence.
Sledujte nás na sociálních sítích: