Zamilovat se je možné v každém věku. Ale ty následky! Silné emoce spojené s přitažlivostí mozek omámí natolik, že se sníží jeho kognitivní výkonnost. To může v zaměstnání kapku překážet…
Být součástí nové, rodící se a vášnivé lásky je velmi vzrušující. Dokonce tak moc, že to ovlivňuje schopnost soustředění a vykonávání úkolů, které vyžadují plné kognitivní zapojení. Také v práci děláte jednu botu za druhou, protože vám hlava létá kdesi v oblacích? V počátečních fázích vztahu se tomu prostě neubráníte. Šéf to s vámi holt musí nějakou dobu vydržet…
Nastávají těžké neproduktivní časy
Když se na celou tuhle věc člověk podívá vědecky, stejně jako to udělal nizozemský docent psychologie Henk van Steenbergen, dojde k názoru, že zamilovanost a produktivita zkrátka nejde dohromady. Kdo zažil, chápe! Jmenovaný expert však chtěl do dané problematiky proniknout ještě hlouběji, proto oslovil 43 dobrovolníků, jejichž partnerství trvalo méně šest měsíců (1). Se svým odborným týmem následně analyzoval, jak se dotyčným s růžovými brýlemi daří plnit běžné pracovní povinnosti i posuzování přijímaných informací, a to relevantních i irelevantních. Žádné genitální výkony to rozhodně nebyly, o čemž informuje i magazín Motivation and Emotion, který poznatky této srdíčkové studie publikoval (2).
Šéfe, já za to nemůžu!
„Vysoké úrovně láskyplných citů jedinců v romantickém svazku jsou spojeny se sníženou kognitivní kontrolou, což potvrzuje, že lidé bývají tak pohlceni myšlenkami na své milované, že jejich mozek je méně schopný soustředit se na cokoli jiného,“ vysvětluje psycholog Henk van Steenbergen (3). Tento jev lze podle něj přičíst tomu, že jsou v určitých situacích mozkové zdroje krajně omezené, a pokud se vyčerpají na lásku, prostor pro výkonnost už jaksi schází. Tak ještěže se to za nějakou dobu zase spraví…
Zdroje: (1) www.link.springer.com/article/10.1007/s11031-013-9380-3, (2) www.link.springer.com/journal/11031, (3) www.huffpost.com/entry/love-study_n_4276137
Sledujte nás na sociálních sítích: