Jaký pán, takový pes. Ale platí to prý i naopak. Podle týmu vědců ze Švédska a Spojeného království totiž pejsek často předznačuje onemocnění svého pána. Platí to třeba u diabetu typu 2. Protože pes má velmi podobný životní styl a stravovací návyky svých pánů, kopíruje také jeho zdravotní stav. Takže když se rozvine onemocnění u psa, je velmi pravděpodobné, že se rozvinulo také u jeho chovatele.
Vyplývá to z analýzy 175 tisíc chovatelů psů. Ti, kteří se svými čtyřnohými kamarády málo chodí na procházky a překrmují je, mají sami málo pohybu a přejídají se. Nezřídka lidé krmí psy tím, co sami jedí. Takže diabetes u psa je indikátorem, že jej má i jeho chovatel.
„Chovatel, který má psa s diabetem, má diabetes sám o osmatřicet procent častěji než chovatel, jehož pes je ve skvělé kondici,“ tvrdí autoři ze Švédska.
Ačkoli chovatelé psů mívají v průměru lepší kondici než lidé, kteří psa nemají, existuje řada chovatelů, kteří žijí nezdravě a nezdravý je i jejich chlupatý svěřenec.
Stravovací návyky
„Stravovací návyky člověka můžou také ovlivnit stravu jeho zvířat a riziko obezity, například obézní lidé se přejídají a svým psům dávají větší porce. Ti lidé, kteří během dne často něco mlsají, dopřávají velmi často pamlsky také psům… Takže výsledky naší studie je možné vysvětlit podobným životním stylem a mírou pohybu, což ovlivňuje rozvoj diabetu u zvířete i člověka,“ tvrdí autoři z vládní agentury pro vědecký výzkum Vetenskapsrådet.
Sledujte nás na sociálních sítích: