Vykouzlit dokonalou selfie fotku není snadné. Své o tom vědí všichni, kdo se snaží do kamery svého telefonu či fotoaparátu tvářit tak, aby jim výsledek co nejvíce lichotil. Často ale opak bývá pravdou, protože výraz je křečovitý a neuvolněná exprese v tváři je vždy nepohledná. Pomoci ale podle britských expertů může jazyk.
Nikoli vyplazený z úst, ale jeho správná poloha v ústech.
„Když jazyk opřete o horní patro hned za zuby, když se usmíváte, výsledný výraz je uvolněnější a nenucenější než bez jazyka,“ tvrdí Natalie Keeganová na stránkách deníku The Sun.
Jazyk opřený o patro obličej zeštíhluje, protože stahuje oblast pod bradou, to samo o sobě přispívá k ostře řezané a mladistvé vizáži.
Kdo si pořizuje selfie?
Skoro každý z nás už si nějakou tu selfie fotku pořídil. Ovšem existují lidé, kteří se vyfotí i několikrát denně! Co to o nich podle odborníků vypovídá?
Vědci z Toronta provedli řadu experimentů, v nichž lidé měli hodnotit atraktivitu snímků různých lidí i sebe samotných. V kolekci byly selfie snímky i portréty dotyčných osob, ale focených někým jiným. Krom toho dvojici selfie versus portrét focený jinou osobou hodnotil nezávislý tým.
Z analýzy vyplývá, že milovníci selfie fotek nadhodnocují vlastní autoportréty. Připadají si na nich nesmírně atraktivní, pohlednější než na fotkách od jiných lidí.
„Velkou fackou pro milovníky selfie fotek je to, že vnější hodnotitelé naopak jejich selfie fotky hodnotili jako méně atraktivní, méně oblíbené a více narcistické než portréty snímané jinou osobou. A to i přesto, že hodnotící nevěděli, kterou fotku pořizoval kdo,“ tvrdí autoři z University of Toronto.
Podle psychologů z Kanady focení selfie fotek podporuje chorobnou stránku ega, které přestává zcela vnímat realitu a mylně přesvědčuje člověka o tom, že je neodolatelný. To je problematické především v tom, že dotyčný ztrácí naprosto soudnost v hodnocení vlastní vizáže. A tu samozřejmě nesoudně nadhodnocuje.
Sledujte nás na sociálních sítích: