Knížka? To je věc! Jakmile ji otevřete, jdete naproti nejen dlouhověkosti a pevnějšímu zdraví, ale i neomylné paměti. Navíc díky ní budete celkově spokojenější! A je úplně jedno, zda „přelouskáte“ detektivku či sbírku básní.
S blížící se dovolenou už pomalu přemýšlíte nad tím, co si vzít s sebou? Kromě obvyklých věcí, bez kterých si svou existenci nedokážete představit, nezapomeňte do kufru přihodit i knihu. Uznejte, kdy jindy je čas a příležitost k jejímu přečtení, než právě o prázdninách? Nebudete věřit, jaké výhody se skrývají na každé stránce literárního díla. Co všechno podpoříte tím, když se „dopracujete“ až k poslední kapitole?
Lepší paměť i zdraví? To je samo sebou
Skutečnost, že nadšení čtenáři mají až o polovinu vyšší kapacitu paměti než jejich vrstevníci, kteří raději sledují televizi, prokázalo již mnoho studií s průkaznými daty. Při náhledu do „duševní stravy“ totiž mozek pracuje na vyšší obrátky a zkrátka „jinak“, neboť musí zapojit fantazii a představivost. Překvapivé zjištění ovšem přináší experti působící na anglické Colchesterské univerzitě. Na základě vlastního průzkumu si troufají tvrdit, že zdravotní stav osmdesátiletých příznivců psaného slova je srovnatelný s jeho sedmdesátiletými odpůrci. No vida, písmenka zkrátka léčí a omlazují! A s tím vlastně souvisejí i následující řádky.
Záruka dlouhověkosti. A to jako vážně
Chcete se dožít požehnaného věku? Staňte se věrným návštěvníkem knihovny. Nějak tak by se ve zkratce daly citovat závěry výzkumu publikované v magazínu International Journal of Gerontology. Z těch vyplývá, že lidé milující spisovatelská díla žijí o poznání déle než ti, kteří se jim vyhýbají. A co víc, sečtělí jedinci prý bývají také optimističtější a celkově spokojenější, přičemž vykazují nižší riziko Alzheimerovy choroby. O důvod víc, proč si ve výše zmíněné půjčovně publikací zřídit průkazku, nemyslíte?
Větší slovní zásoba jako bod navíc
Experti zastávají názor, že množství používaných slov i vědomostí se v průběhu času zmenšuje, zatímco tempo tohoto procesu záleží na povolání i společnosti, ve které se pohybujeme. Lze tomu nějak zabránit? No jistě. Je prokázáno, že mozkové buňky čtenářů neubývají tak drasticky, neboť jejich pokles je zpomalen o 15 %. Slovní zásoba příznivců této bohulibé činnosti se také neustále rozšiřuje, což ovšem nemohou říct ti, jejichž poslední přečtený svazek byl Honzíkova cesta od Bohumila Říhy, a to někdy na základní škole. Už tedy víte, jaký příběh pojede na dovolenou s vámi?
Sledujte nás na sociálních sítích: