Pro někoho je těžké přiznat chyby. Vždy musí mít poslední slovo, a především musí mít pravdu. Co se skrývá za tím, když je někdo přesvědčený, že všechno ví lépe? Například tyto tři věci.
Známe je asi všichni – lidi, kteří vždy trvají na svém názoru, i když je dávno vyvrácený. Kteří si prostě nedokážou přiznat, že se mýlí, i když je to evidentní. Kdo nechce nikdy uznat, že udělal chybu.
Všichni děláme chyby, všichni někdy špatně odhadneme situaci a jsme si zcela jisti něčím, co se pak ukáže jako chybné. Na tom není vůbec nic špatného. Problémem začíná být, že si to nedokážeme přiznat. Když trváme na tom, že máme pravdu a všichni ostatní vidí situaci špatně. Proč je ale někdo schopný se pohádat na život a na smrt, i když musí přece vědět, že se mýlí?
Perfekcionismus
Ti, kteří nedokážou přiznat chyby, se často rychle cítí zahnáni do kouta, když je na ně někdo upozorní. Tento typ lidí rychle přechází do obranné pozice a je defenzivní. Mohou za tím být různé záležitosti, ale často jde o vyslovený perfekcionismus. Ten člověk si zvnitřnil – pravděpodobně už v dětství – že za něco stojí, jen když podává dobré výkony a nedělá chyby. To znamená, že vnitřně věří, že přiznáním se, že se mýlí, by bylo známkou jeho slabosti.
Nepřizpůsobivost
Když člověk tvrdošíjně trvá na svém úhlu pohledu, ukazuje, jak je neflexibilní. Pravděpodobně mu chybí schopnost myslet mimo svůj rámec, být otevřený jiným možnostem a přijímat různé pohledy, stejně jako pocity a myšlenky druhých. Pro takové lidi je těžké přijmout jiné stanovisko než to jejich. Díky tomu může být komunikace s takovým člověkem velmi vyčerpávající.
Nedostatek sebereflexe
Lidem s neochvějným názorem také často chybí schopnost sebereflexe. Obvykle nejsou schopni přijmout kritiku, podívat se na sebe objektivně a rozpoznat, kdy udělali chybu nebo špatně pochopili téma. To vede k jejich neschopnosti empaticky jednat s okolím a navázat s druhými skutečné spojení.
Rozpoznáváte jednu nebo více těchto vlastností u člověka ve vašem okolí, se kterým máte opakovaně konflikty? Protože si prostě nedokáže přiznat, že udělal chybu? I když je to těžké, může této osobě pomoci objektivně znovu a znovu upozorňovat, že to, co říká, prostě není pravda. A že to není špatné, protože chyby jsou lidské a děláme je všichni.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: