Práce, rodina, sportování a setkávání s přáteli: to všechno nás někdy dostane. Tohle jsou příznaky, které ukazují, že musíte zpomalit.
Někdy nás život prostě převálcuje, seznamy úkolů často zaplní místo na odpočinek a zpomalení. Zvyšujeme nároky, které na sebe klademe, když máme prázdné nádrže a zbývá nám jen to poslední. Není to tak jednoduché vrátit se z červených zpátky na zelenou.
Zdraví se ztratilo
Znovu a znovu se stává, že ztrácíme ze zřetele své zdraví. Není to vždy dramatické, ale může být. Není neobvyklé, že upřednostňujeme jiné věci ve svém životě před zdravím. To, co je skutečně důležité, si většinou uvědomíme až tehdy, když jsme nemocní. Proto je důležité dávat pozor nejen na své okolí, ale především na sebe a uvědomovat si první příznaky.
Známky toho, že se nestaráte o své duševní zdraví
Nedovolíte si odpočinout, dokud není vše hotovo, bez ohledu na to, jak se cítíte.
Říkáte „ano“, i když chcete říci „ne“.
Je pro vás obtížné požádat o pomoc.
Vyhýbáte se konfrontacím.
Ráno se cítíte vyčerpaní.
Potlačujete, nebo ignorujete své pocity.
Rozptylujete se místo toho, abyste se zabývali věcmi, které vás trápí.
Máte pocit, že vás ostatní pouze ovládají.
Jednáte v rozporu se svými potřebami a hodnotami.
Hranice si nekladete nebo je nedodržujete.
Zařaďte na nižší rychlostní stupeň
Poznáváte se? Pak pro vás může být rychlost, kterou právě jedete, příliš velká. Možná si nedopřáváte dostatek přestávek a péče o sebe. Starejte se o sebe trochu lépe. Jezte zdravě, dostatečně pijte, dostatečně spěte, buďte k sobě laskaví. Vždy se to tak snadno říká – my to víme – ale i mikrozvyky mohou mít velký vliv na naši náladu a pohodu. Být zdraví fyzicky i psychicky je nejdůležitější.
Jak se vnitřně srovnat
Pro každého může cesta k vnitřní rovnováze vypadat jinak. Zastavte se a podívejte se na svůj život zvenčí. To vám umožňuje podívat se na situaci z různých úhlů pohledu, aniž byste si všímali svých silných pocitů. A to přináší vnitřní rovnováhu.
Ptejte se sami sebe, zda hodnotíte danou situaci reálně, nebo vás ovlivňují pocity? Většinou to bývá ten druhý případ. Takže přemýšlejte, jaké jsou další perspektivy. Které myšlenky jsou pro vás užitečné. Možná i to, co byste poradili ostatním lidem v podobné situaci.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: