Existuje mnoho důvodů, které nám mohou překážet v dobrém vztahu. Asi by nás hned nenapadl stud, ale tento pocit nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Za něco se stydíme a nejraději bychom se propadli rovnou do země. Jaké dopady má náš pocit studu na vztahy, a co s tím můžeme dělat?
Hanba je nepříjemný, téměř mučivý pocit, že jsme udělali něco špatně, nebo se ztrapnili. Spouštěče jsou velmi odlišné. Můžeme se například stydět, když nás lidé z něčeho obviňují a říkají, že jsme příliš sobečtí, příliš citliví, příliš hlasití, příliš tiší, příliš mnoho toho nebo příliš málo onoho.
Naše pocity nás omezují
Stud ve vztazích je důležitým tématem, protože tento pocit často představuje velký problém. Pokud se nám ve vztahu stane něco nepříjemného a partner negativně komentuje naše chování, nebo vzhled, snižuje to naše sebevědomí. To nás přiměje začít o sobě pochybovat. V nejhorším případě způsobuje, že se stále více stahujeme. Bojíme se, že se ten pocit vrátí a okolí nás odsoudí, zesměšní nebo poníží.
Co se skrývá za studem
V našich životech a v našich vztazích budou vždy chvíle hanby, protože jsou zcela normální. Ale pro mnoho lidí je stud něco, co zažili jako děti a nikdy to nedokázali zpracovat. Náhlé ukončení konfliktů, útěk z nepříjemné situace nebo v nejhorším případě promítnutí našeho studem vyvolaného strachu na druhého, abychom ho už nemuseli sami pociťovat, jsou známkami toho, že se s hanbou neumíme vypořádat. To dráždí vztahy s ostatními lidmi a vytváří větší potenciál pro konflikty. A naopak, pokud se za chování svého protějšku stydíme, protože se na večírku chová nevhodně, nebo se chová v našich očích nepříjemně, a proto na něj útočíme, bolí ho to. Nakonec odsouváme vlastní problémy a necháváme partnera necítit se špatně. V důsledku toho se připravujeme o možnost nechat své partnery, aby se k nám přiblížili, čímž si vytváříme odstup. To vše jsou reakce na naše vlastní pocity, které ve skutečnosti nemají s druhým člověkem mnoho společného.
Sex a stud
Ve zdravém a stabilním vztahu se můžeme být tím, kým jsme. Pokud se za to stydíme, vztah trpí. Velkou roli v tom hraje naše vnímání těla. Pokud se ve své kůži necítíme pohodlně a vidíme jen své domnělé nedostatky, může nás to limitovat. A pokud se za to stydíme, ovlivňuje to náš milostný život. I když si náš partner těchto věcí nemusí ani všimnout, věříme, že je ve skutečnosti posuzuje. Jinými slovy, stydíme se a v nejhorším případě už nechceme ukazovat svá těla.
Stav vztahu jako spouštěč studu
Pro mnoho lidí je to velmi důležité, ale také rychle vyvolává pochybnosti a stává se tématem číslo jedna. Jsem ve vztahu vůbec šťastná? Je to ten pravý? Jsem pro něj dost dobrá? Všechny tyto otázky mohou souviset s pocity studu, protože se obáváme toho, co si o nás myslí ostatní. Otevřené přiznání, že jsme ve vztahu nešťastní nebo že to nejde, je často nepříjemnější než předstírat, že je všechno v pořádku.
Jak se vypořádat s pocity studu?
Jsou lidé, pro které je stud cizí slovo. Od těchto lidí se můžeme naučit něco, co nám pomůže se s tímto pocitem vypořádat lépe:
Přijměte to
Ano, může to znít složitě, ale přijímání pocitů, které v nás bublají, pomáhá. Můžeme pracovat pouze na aspektech, které si dovolíme a vnímáme. Pocit hanby je normální.
Zvyšte sebevědomí
Když se cítíme dobře sami se sebou a víme, že jsme dobří a že naše údajně „nepříjemné“ chování je součástí celkového balíčku, cítíme méně studu. Tím, že pro sebe uděláte něco dobrého a budete věnovat pozornost svým potřebám, můžete zvýšit své sebevědomí.
Naučte se sebesoucitu
Stud jde často ruku v ruce se sociální úzkostí. Negativní sebehodnocení, strach z neúspěchu, kritické hodnocení od okolí a obavy z nesplnění požadavků druhých také způsobují stud. Být k sobě jemnější a odpouštějící může pomoci tyto obavy omezit.
Uvědomte si, že jste milovaní
Lidé, které máte ve svém životě, jsou tam z nějakého důvodu. Milují vás a oceňují vás i s vašimi přešlapy, vnímanými nedostatky a napadáním. Ujištění od okolí vám může pomoci uvědomit si, že jste mnohem cennější, než si možná uvědomujete.
Otevřená komunikace
Může to být složité, ale pomůže vám to, když si promluvíte s partnerem. Pouze pokud si otevřeně a upřímně ujasníte, kdy a jak cítíte stud, můžete na tom společně pracovat. Každý vnímá stud jinak, a proto je velmi důležitý váš individuální pohled na něj.
Stanovit a rozpoznat hranice
Stud vám ukazuje vaše hranice, jak moc se dokážete v určitých okamžicích přizpůsobit. To je velmi užitečné a dává vám to příležitost naučit se, kde chcete nakreslit hranice a co můžete přijmout. Když si to uvědomíte, vybudujete si zdravý vztah k sobě, svým hranicím a hranicím ostatních.
Zvažte terapii
Pokud je pocit studu častým společníkem, může být tím správným řešením i odborná pomoc. Neustálá kritika sebe sama nebo druhých vysává energii a může trvale poškodit vztahy s těmito lidmi. Přijmout pomoc není žádná ostuda.
Zdroj: názory autora