Dnes existuje aplikace už skoro na všechno. Rozmohl se ale takový nešvar, a to je monitorování polohy partnera. Zamilovaní v tom vidí projev zájmu a starostlivosti, odborníci spíše varovnou červenou vlajku.
Technologie se staly naprosto neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Bylo by divné, kdyby nepronikly i do partnerských vztahů! Jen tak mimochodem, nesledujete náhodou ve svém mobilu, kde se vaše drahá polovička momentálně nachází? Není to narušení soukromí, stalking ani nic takového, přehled o přesné poloze je asi moderní důkaz lásky.
Podívám se, kde teď jsi, zlato!
Podle zjištění (1) australského odborného týmu z Centra sociálního výzkumu považuje až 24 procent lidí za normální mít přístup k telefonním přihlašovacím údajům svého protějšku a více než 10 procent si myslí, že je v pořádku sledovat partnera pomocí monitorovacích aplikací. „Mnozí v tom vidí milý projev zájmu,“ překvapuje australská specialistka na internetovou bezpečnost Julie Inman Grant s tím, že v době všudypřítomných technologií si musíme dávat pozor na to, abychom nezaměnili kontrolu za zamilovanost (2).
Všechno má své hranice
Co totiž vypadá jako pouhá starostlivost, může ve skutečnosti skrývat vzorce manipulace. Julie Inman Grant upozorňuje na to, že v určitých případech je takové chování označováno jako „technologicky podporovaná donucovací kontrola“, tedy jistá forma zneužívání, která bývá těžko rozeznatelná, protože se maskuje jako péče o druhého. Ačkoli nemívá žádné fyzické následky, negativně působí na psychiku „oběti“ a její pocit bezpečí.
Vidět a vědět chtějí hlavně muži
V uvedeném výzkumu, který zahrnoval více než 2 000 respondentů, bylo také zjištěno, že muži dvakrát častěji než ženy považují sledování partnera pomocí digitálních nástrojů za rozumné nebo dokonce nutné. Tento fakt ukazuje, jak se vnímání vztahových limitů může lišit napříč generacemi a pohlavími. „Musíme provést více výzkumů, abychom lépe pochopili, co stojí za těmito postoji a přetvořili tak normy v oblasti digitálního soukromí i vzájemného respektu mezi intimními partnery,“ uzavírá Inman Grant, která si klade za cíl tento závažný problém vyřešit.
Zdroje: (1) www.esafety.gov.au/newsroom/media-releases/track-harass-repeat-love-in-the-age-of-tech, (2) www.nypost.com/2024/11/25/tech/new-data-shows-increasingly-common-phone-act-thats-a-bad-sign/
Sledujte nás na sociálních sítích: