Dnes se prostřednictvím líbání intimně sbližujeme, v minulosti byl tento akt praktikován z důvodu odstraňování parazitů a nečistot. No fuj!
Pokud jste přesvědčení o tom, že jsou polibky romantickým vyjádřením lásky a náklonnosti, což takhle bylo tak nějak vždycky, připravte se na hodně šokující zjištění. Ty vůbec první pusinky, které byly zaznamenány v historii lidstva, měly čistě praktický – a přiznejme si – i lehce nechutný účel.
Počkej, olíznu ti blechy!
Podle studie (1) profesora Adriana R. Lameiry z britské Univerzity ve Warwicku, publikované před pár týdny, se líbání původně vyvinulo jako součást instinktivní péče o jiné bytosti, zejména tedy partnery. Tehdy šlo o přirozenou metodu odstraňování parazitů z kůže, srsti či vlasů, jako jsou vši, blechy a jiné nevítané breberky. Jak se lidská evoluce stále více vyvíjela směrem k menšímu ochlupení a omezenější potřebě olizovací hygienické péče, změnil se tento akt v to, co dnes považujeme za milostné polibky. To by jeden vážně nečekal, že?
Nejdřív odvšivení, potom sex?
Profesor Adrian R. Lameiry odhaduje, že se lidé stali takzvanými „líbajícími opicemi“ přibližně před dvěma až čtyřmi miliony let. Nejstarší dochovaný záznam o intimním pusinkování pochází z mezopotámských textů, které toto chování datují kolem roku 2500 př. n. l. Jak se však z původně očistného aktu stalo něco, co je v 21. století chápáno jako sexuální, je prý stále nejasné. Jmenovaný expert doufá, že k pochopení celé záhady pomohou další výzkumy (2). Nyní je dle jeho názoru ústní kontakt vykrystalizovaným symbolem důvěry a sounáležitosti. A také účinnou medicínou.
Něžný prášek na tlak i bolest
Ať už s jazykem či bez něj, hubičkování má mnoho prokázaných zdravotních výhod, které jdou daleko za rámec romantiky. Normalizuje kupříkladu krevní tlak, protože zlepšuje krevní cirkulaci. Kromě toho díky dilataci krevních cév zmírňuje bolesti hlavy nebo menstruační křeče. Dalším úžasným benefitem je, že stimuluje vylučování slin, což napomáhá v boji proti zubnímu plaku a kazům. V neposlední řadě přispívá k dobré náladě, neboť zvyšuje hladinu hormonů štěstí, jmenovitě serotoninu, dopaminu a oxytocinu (3).
Zdroje: (1) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/evan.22050, (2) www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-13996585/Scientists-discover-KISSING-came-from.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490, (3) www.edition.cnn.com/2014/01/14/health/upwave-kissing/index.html
Sledujte nás na sociálních sítích: