Žít se s ním moc nedá a komunikovat už vůbec ne. Důvod? Jeho emoční nezralost je natolik závažná, že tenhle chlapík nerozumí ani sám sobě. Jak konkrétně se to projevuje v praxi a je vůbec nutné se vztahu s takovým člověkem vzdát?
Vzhledem k tomu, že každý dospívá svým vlastním tempem, není na první pohled jasné, jestli to s tím původně milým chlapíkem, který vás na první schůzce oslovil, „bude k žití“. Ale víte co? Jeho činy o něm ledacos vypovídají, stejně jako okamžiky, kterých jste svědkem. Všímejte si, jak se chová k číšníkům, kurýrům či přátelům, kteří mu volají na mobil. Takhle se chová emocionálně nezralý člověk, jež má potíže se závazky (1)!
Nemůže se udržet a všechno moc „hrotí“
Jedinci, kteří nejsou emočně vyvinutí, mají špatnou emoční regulaci a často předvádějí afektované výbuchy. Mohou mít záchvaty vzteku kvůli maličkostem, třeba pomalé obsluze, telefonnímu hovoru v nevhodnou dobu, změně televizního programu a podobně. Obvykle tihle „čerti vyskakující z krabičky“ jednají impulzivně, nemají dostatek trpělivosti a sebeovládání jim dělá potíže.
Obviňuje ostatní
Člověk s emocionální nezralostí často hledá snadné východisko tím, že se snaží svalit vinu na ostatní, těžko přijímá odpovědnost a snaží se maskovat své vlastní prohřešky tím, že používá obranné mechanismy, jako jsou výmluvy, smyšlené projekce a popírání faktů. Když dotyčný s něčím takovým začíná už při flirtování a randění, dokážete si představit, v jakém světle se předvede za pár týdnů až měsíců. Jeho partnerce svatá trpělivost nebude stačit…
Má blízko k uzurpování a šikaně
Fyzické i psychické omezování či týrání (často, potažmo nejčastěji aktuálně slabšího) jedince není prvoplánově blízké jenom agresorovi se sklony k násilí, ale právě i emočně zastydlému člověku, jež se nedokáže vypořádat s běžnými denními situacemi – a následkem toho se snaží dosáhnout svých cílů prostřednictvím nátlaku.
Chybí mu empatie
Emočně nezralý člověk mívá problémy se závazky, nezřídka bývá nezodpovědný a chybí mu empatie vůči ostatním, což může být způsobeno jeho egocentrickým myšlenkovým pochodem. Zpravidla se setkáte s tím, že pohrdá mnoha lidmi, nikdo v jeho očích není dost dobrý, sám o sobě si myslí, že v životě dosáhl významnějších mezníků než kdejaký profesor, umělec nebo řemeslník. Zároveň mívá potíže s plněním povinností kvůli špatnému řízení času a chaotickému uspořádání priorit. Co s takovým nápadníkem? Záleží, jestli máte čas, chuť a energii učit ho, jak se dá jednat dospěleji a účelněji. Ne každý je ochotný podobnou věc podstoupit…
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3105556/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: