Láska má mnoho podob, z nichž některé nejsou čisté, upřímné a ani posilující. Třeba ta neurotická, zakalená posedlostí. Nemá vás partner „rád“ až příliš? Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, berte nohy na ramena!
Vaším oblíbencem je skotský herec Gerard Butler (52), známý rolí krále Leonida ve filmu 300: Bitva u Thermopyl. Nevynecháte jediný snímek, ve kterém se objevuje? Váš zvýšený zájem spojený se sympatiemi k herci a iluzemi o jeho povaze může trochu hraničit s posedlostí, ale nedá se tvrdit, že by přesahovala nějaké bezpečné meze. To přímo v praxi, konkrétně mezi partnery, věci bývají toxičtější. Co když randíte nebo žijete s mužem, který vás touží ovládat? Všímejte si červených vlajek, tohle do zdravého vztahu nepatří!
Žádná svoboda
Ve spokojených partnerstvích nepotřebujete člověka vidět každý den a slyšet co každé dvě hodiny. Jestli je dotyčný pořád s vámi, nebo se o to minimálně dost snaží, buďte ve střehu. „V pondělí půjdu s tebou, mám strach o tvoji bezpečnost. V úterý tě taky doprovodím, nechci, aby ses cítila nesvá.“ Posedlost člověkem znamená, že chcete mít druhého jen a jen pro sebe. A to nikdy není dobré znamení.
Neustálá kontrola
Hesla do vašeho mobilu, k e-mailům, účtům na sociálních sítích i mobilní bance. Tohle všechno nápadník (nebo již partner) zná? Je tomu tak proto, že se potřebuje ujistit o vaší loajálnosti a věrnosti. Postrádáte-li soukromí, nejste na cestě do pekla, ale jednou nohou v něm.
Spalující žárlivost
Nemá rád, když se na vás někdo dívá, natož, aby s vámi dokonce i mluvil. Vadí mu krátké sukně, hlubší výstřihy, upravený vzhled, pěstěné nehty. Do práce by vás nejradši pustil jen v pytli od brambor. Máte-li někoho takového vedle sebe, pak víte, že je nejistý sám sebou a nezvládá běžné výzvy. Mimochodem, žárlivost je jedním z projevů paranoidní poruchy osobnosti. Neberte ji na lehkou váhu.
Separace od bližních
Histrión, narcis či antisociál. Téměř všichni, kdo trpí nějakou poruchou osobnosti, stahují svoji oběť k sobě, do soukromí. Vědí, že když nemá podporu bližních, je zranitelnější a snadněji ovladatelná. V překladu řečeno, ze začátku Pavel nebo Petr s vašimi přáteli a rodinou vycházel, nicméně zanedlouho začal mít výhrady. Většinou hraje oběť a cílí na to, že mu je ubližováno, tudíž potřebuje vaši podporu. Ve finále vám dá vybrat. Buď oni, nebo já.
Brzké vyznání lásky
Neví nic o vašem dětství, bývalých partnerech, pracovních potížích ani zdravotním stavu. Téměř vás skoro nezná, ale už říká to nejsladší, co existuje. „Já tě tak miluji, lásko moje!“ Pokud podobné fráze vypouští se stejnou lehkostí, jako by si šel koupit rohlíky, není to pravá láska, ale spíš emoční nevyzrálost.
Výhružky
„Když tam půjdeš, skončím s tebou/zhroutím se/ublížím si.“ Výhružky do vztahu taky nepatří. Tečka.
Rozmazaná minulost
Jakmile se manipulátora zeptáte na jeho historii randění, mlží. Bývalá údajně byla šílená, ta před ní taky. On, chudák, na lásku vždycky měl takovou smůlu! Neskočte mu na špek…
Zdroje: lovepanky.com, mayoclinic.org, https://www.psychologytoday.com/us/blog/evil-deeds/201311/the-psychology-neurotic-romantic-attraction, https://medium.com/@rjcnz4/three-signs-of-neurotic-love-96c5212fa4b1
Sledujte nás na sociálních sítích: