Deprese, tloustnutí či naopak rapidní úbytky na váze, srdce inklinující k infarktům nebo gynekologické problémy. Za tohle všechno může nespokojenost ve vztahu, která se prvotně projevuje fyzickým i emocionálním vyčerpáním. Nenechte to dojít tak daleko a rozejděte se. Kdy jindy, když ne teď?
Lidé si běžně ke konci starého roku dávají motivační předsevzetí. Někteří si svůj cíl stanoví později, tedy až nyní, v lednu roku nového. Možná že i vy přemýšlíte o tom, co letos změnit a kam se posunout. Pokud žijete v toxickém vztahu, můžete rozpoznat některé z těchto znaků, a to přímo v sobě, ve svém partnerovi nebo ve vztahu samotném. Ukončíte nefunkční partnerství, které se projevuje následujícím způsoby?
Dlouhodobý stres
Zase vás bolí žaludek při pomyšlení, co druhý z dvojice bude chtít rozebírat? Na klidný večer s ním si už ani nepamatujete a vaše mysl je již dlouhé týdny a měsíce zahlcena spíš negativními zážitky a zkušenostmi? Vaše soužití je všechno, jen ne funkční.
Nedostatek podpory
Zdravé vztahy jsou založeny na tom, že partnerovi úspěch nezávidíte, ale přejete. Chcete ho vidět šťastného a spokojeného, nicméně jakmile se partnerství stane komplikované, jeden z páru v tom druhém vidí spíš problém a konkurenci. V případě, že vás protějšek nepodporuje, nekryje vám záda, a navíc vaše posuny v kariéře, zdravotním stavu a jiných oblastech života kritizuje, není to dobré znamení.
Špatná, či rovnou hanlivá komunikace
Místo abyste se k sobě chovali laskavě, je většina vašich rozhovorů plná sarkasmu, opovržení a zjevného nepřátelství. Situace je dokonce tak kritická, že si vulgárně nadáváte, což je začátek konce. Ani takový vztah nemá s harmonií a dobrými životními podmínkami co dělat.
Přehnaná žárlivost
Říká se, že kdo nežárlí, nemiluje. Zdravá žárlivost je normální, ale nic se nemá přehánět. Jestli vás pohltí a ovládne natolik, že nemůžete myslet na nic jiného, než že vás protějšek podvádí (byť k tomu není důvod), problém je ve vás, ne v něm samotném. I tohle je třeba v rámci partnerství řešit, neboť protějšek dřív či později udusíte. Nebo on vás, pokud vám zakazuje stýkat se s přáteli či mít koníčky mimo domov. Manipulace a neustálá kontrola přispívají k toxicitě ve vztahu.
Ignorování potřeb
Vy toužíte, aby alespoň v sobotu dopoledne byl s vámi, ale on o tom nechce ani slyšet. Má svůj svět a nehodlá ustoupit ani slyšet o nějakém kompromisu. Věty většinou začíná stylem „já chci“. Nebylo by lepší najít si někoho, kdo bude používat spíš osobní zájmeno „my“?
Odpor
Den po dni, souběžně s přetrvávajícími konflikty a výměnami názorů, se obvykle nahromadí zášť k partnerovi, stejně jako frustrace z domácího prostředí. Propast mezi vámi a protějškem se zvětšuje, až získá podobu odporu. Je-li tomu tak, nemá cenu ve vztahu dál setrvávat. Jedinou výjimkou je oboustranná dohoda a ochota vás obou. Pár, který se chce změnit a postupuje jako tým, má šanci na záchranu, jinak je to mlácení prázdné slámy.
Sledujte nás na sociálních sítích: