Asi každý z nás alespoň jednou za život prožil trauma pocházející z nešťastného konce velké lásky. Kromě toho, že jsme v takových situacích nešťastní a psychicky na dně, můžeme stav zlomeného srdce prožívat i fyzicky. Nenaplněná láska nám totiž může přivodit i nebezpečné zdravotní komplikace.
Mocná psychika
Syndrom zlomeného srdce, jehož oficiální název zní tako-tsubo kardiomyopatie, postihuje lidi, kteří prožili silný duševní či emoční stres, tudíž může dolehnout i na ty, kteří přišli o milovaného partnera. Zajímavým poznatkem je, že syndrom zlomeného srdce postihuje častěji ženy, které emoční výkyvy a stres prožívají intenzivněji, než muži.
Tako-tsubo kardiomyopatie se projevuje podobně jako infarkt. Pacienti popisují bolest nebo tlak na hrudi, potíže s dýcháním, někdy dojde k celkovému kolapsu, kdy pacient upadne do bezvědomí. Na rozdíl od infarktu v tomto případě ale nedochází k ucpání srdečních tepen, při včasné léčbě je tedy pacient bez dalších následků.
Nešťastná láska může přivodit smrt
Pocity popisované výše souvisejí s dočasným oslabením srdeční komory, kdy dochází k nedostatečnému čerpání krve. Ačkoli ve většině případů nejsou pacienti v ohrožení života, může dojít k takzvanému kardiogennímu šoku, což je stav, při kterém není srdce nadále schopno čerpat krev do aorty. V takové chvíli výrazně klesá krevní tlak a může následovat i smrt pacienta. Lékaři potvrzují, že vinou kardiogenního šoku zemře jeden pacient z deseti, prožívající syndrom zlomeného srdce.
Léčba neexistuje
Ačkoli se lékaři a vědci usilovně snaží, přijít na léčbu, která by pacientům s jejich potížemi pomohla, se jim zatím nedaří. Doporučují však, aby se lidé, kteří se trápí ztrátou blízkého člověka, nestahovali do sebe, o problémech komunikovali a nacházeli si činnosti, které je odtrhnou od negativních myšlenek.
Doporučují také sport, který jednak posiluje imunitu a správnou srdeční činnost, také se při něm vylučují hormony štěstí – endorfiny, které prokazatelně zmírňují stres
Sledujte nás na sociálních sítích: