Muži žijící v nefunkčním manželství plném neshod a svárů často končí na lůžku kardiologů s infarktem srdce. Přitom u žen tato souvislost nevzniká, jejich srdci nefunkční manželství neškodí, ačkoli může působit zhoubně jinak. Vysvětlením je zřejmě odlišná evoluční potřeba obou pohlaví.
Zatímco ženy považují za nejdůležitější vztah, z něhož muž neodejde za žádných okolností a poskytuje zdroje pro přežití jí i potomkům, muži kladou důraz na fungující vztah, v němž mají dostatek sexu a snižuje se potřeba utíkat jinam.
Ví se dlouho, že pro obě pohlaví je fungující vztah ideálním nastavením, v němž jsou dlouhodobě zdraví a dožívají se vysokého věku. Nefunkční vztahy ale můžou působit zhoubně. V případě mužů škodí oběhové soustavě a zvyšují riziko infarktu. Vyplývá to z šestnáctiletého sledování více než šesti set manželství v Anglii a Skotsku.
„Změny v kvalitě manželského soužití předpovídají riziko onemocnění oběhové soustavy u mužů,“ tvrdí autoři z Univerzit v Bristolu a Glasgow.
Ženy ale vyhráno nemají. Potlačovaný emoční stres se u nich často projevuje jako rakovina.
Šťastní manželé si prospívají
Je jasné, že život v nefunkčním vztahu nebude prospívat ani našemu tělu, ani naší duši. Ovšem harmonické vztahy působí blahodárně! Vědci z Pensylvánie dokonce vyšetřením krve zjistili, že lidé žijící v manželství mají v krvi nižší hladinu stresového hormonu kortizolu.
Hormon, který při krátkodobém stresu chrání člověka a pomáhá mu v přežití, při chronickém stresu a tedy i dlouhodobém působení na tkáně vyvolává řadu velmi závažných onemocnění a postižení. Pro pevné zdraví a dlouhý život je dobré držet hladinu kortizolu v krvi co nejníže. Jedním z řešení je pevný vztah či přímo manželství.
Vědci z Univerzity Carnegieho a Mellona v Pittsburghu vyšetřili krev pěti set dospělých. A zjistili, že skupina jedinců žijících v manželství měla v průměru nižší hladinu kortizolu než skupina svobodných jedinců.
„U osob žijících v manželství jsme naměřili nejen nižší hladinu kortizolu obecně, ale také u nich během dne dochází k rychlejšímu přirozenému poklesu,“ tvrdí psycholog Brian Chin z Pittsburghu.
Sledujte nás na sociálních sítích: