Hádka ve vztahu je zdravá, neboť je důležité, aby partneři dokázali uvolnit a vyjádřit svůj hněv a nesouhlas, tvrdí uznávaný psycholog. Při hádce je ale ještě důležitější, jak člověk nakládá se svými pocity, jak vyjadřuje nesouhlas a svůj pocit opomíjení či ohrožování.
Psycholog Keith Sanford se dlouho zabýval výzkumem příčiny vzniku konfliktů mezi partnery. Několik tisíc párů podrobil své studii, kterou publikoval vědecký časopis. A v závěru svého výzkumu tvrdí, že motivy k partnerským hádkám jsou dva – buďto vznikají proto, že se jeden z partnerů cítí být opomíjený, odstrkovaný či zanedbávaný, nebo protože se cítí být omezovaný, ohrožovaný a kontrolovaný.
Docent Sanford z Baylor University do svého výzkumu zahrnul 3 539 manželských párů. A podle analýzy výsledků se vždy v každé hádce partnerů alespoň jedna osoba cítí být opomíjená (partner není tak oddaný vztahu, neinvestuje do něj tolik, jak by si ona přála) nebo se cítí být ohrožená (obviňovaná z něčeho či hlídaná a omezovaná).
Při pocitu opomíjení ale není na místě hádka. Podle Sanforda, experta na vztahy a řešení konfliktů, musí být člověk otevřený a dokázat mluvit zcela upřímně o svých pocitech. Otevřenost a upřímnost o potřebách může vést ke vzniku smysluplného vztahu.
Hádka ve vztahu je podle něj zdravá, neboť je důležité, aby partneři dokázali uvolnit a vyjádřit svůj hněv a nesouhlas. Při hádce je ale ještě důležitější, jak člověk nakládá se svými pocity, jak vyjadřuje nesouhlas a svůj pocit opomíjení či ohrožování.
„Člověk, který dokáže komunikovat a hovořit o svých pocitech otevřeně, žije déle. I když je to hněv. Špatnou zprávou ale je, že negativita u negativně smýšlejících lidí během trvání vztahu jen vzrůstá,“ dodal Sanford.
TIP Bety: Máte trápení s láskou? Byl vám partner nevěrný? Poraďte se s naší poradkyní na lásku a vztahy Evou!
Sledujte nás na sociálních sítích: