Lidé jsou tvorové sexuální a odolat svádění atraktivního protějšku je pro nemonogamního člověka náročné. Psychologové z New Yorku v experimentálním výzkumu odhalili, proč se lidé někdy chovají jako blázni, dělají se lepšími a souhlasí s něčím, co odporuje jejich přesvědčení, když flirtují s atraktivním protějškem. Chovají se tak tím spíš a jsou ochotni říct téměř cokoli a změnit svůj životní názor, pokud je velmi pravděpodobné, že by mohlo dojít na sex.
Autoři z University of Rochester pracovali s 634 heterosexuálními studenty. Jednu část vystavili sexuálním stimulům (koukali na erotické záběry), druhou neutrálnímu videu nesexuální povahy. První skupina byla sexuálně vzrušená. Obě skupiny pak hovořily s atraktivním sexuálním protějškem. Jejich rozhovory byly monitorovány a bylo zaznamenáno, co dotyční říkají, a následně porovnáno s tím, jaké hodnoty odhalili v dotaznících.
S rozumem v koncích
Lidé, kteří byli sexuálně vzrušení, mnohem častěji souhlasili s názory velmi přitažlivého protějšku, s nimiž by nesouhlasili a jimž by se jinak vzepřeli.
„Když se zvýší pravděpodobnost, že by mohlo dojít na sex s velmi atraktivním protějškem, lidé mění své postoje a názory mnohem ochotněji, dopouštějí se klamné sebeprezentace, souhlasí s protějškem jen proto, aby si nezkazili šanci, že dojde na sex,“ tvrdí autoři.
Za vším stojí sex
Podle nich je však míra klamné sebeprezentace nebývale vysoká a překvapila je. U skupiny, která sexuálně motivována nebyla, nic takového pozorováno nebylo.
„Lidé jsou jinými slovy kvůli sexu ochotni podrobit se názoru sexuálně přitažlivého protějšku, dělat se lepšími a někdy i lhát,“ tvrdí autoři z University of Rochester.
Sledujte nás na sociálních sítích: