Ženy žijící v dlouhodobých vztazích zajímá sex čtyřikrát méně než jejich nezadané vrstevnice. U žen dochází k úpadku zájmu o sex s partnerem po prvním roce života. Bohužel u mužů k ničemu podobnému nedochází. Jejich zájem se mírní jen velmi pozvolna a je téměř neznatelný v řádu několika let.
Vyplývá to ze studie vědců ze Southampton University, kteří zpovídali jedenáct tisíc osob. Z analýzy jejich výpovědí vyplynulo, že u žen dochází k ochlazení zájmu o sex už po roce vztahu. Začnou se nudit a sex s partnerem v nich přestane vyvolávat touhu. U mužů to ale neplatí, ti po sexu touží stále stejně.
Odpor k sexu nejčastěji vyvolává nucení k němu. A to jak u žen, tak u mužů. Zabijáky touhy jsou také nedobré psychické a fyzické zdraví či pohlavní choroby. U žen krom toho poklesá libido po porodu a v prvních pěti letech života dítěte.
„Naše objevy dokazují, jak důležitý je vztahový kontext při chápání nízkého zájmu o sex u mužů a žen. U žen zvláště je pro prožívání sexuálního zájmu důležitá kvalita a délka vztahu a komunikace s jejich partnery. Léčit nedostatek zájmu o sex je třeba holisticky a vždy ve vztahu jako takovém s ohledem na jednotlivá pohlaví,“ tvrdí autorka profesorka Cynthia Graham ze Southampton University.
Žhavé noci i po letech
Některé páry mají ovšem velmi aktivní pohlavní život i dvacet či třicet let po svatbě. Když je člověk pozoruje, jsou jakoby do sebe zamilovaní a stále po sobě sexuálně touží. Jak je to možné? Tajemství tkví ve vlastnosti, kterou psychologie shrnuje do termínu „
schopnost reagovat“.
Co to v praxi znamená? Že když se muž vrátí domů, nerozrazí dveře a nevrhne se ve spoďárech s vyvaleným pupkem před televizi, aniž zaregistruje, jestli je manželka doma. Žena zase nezačne bez pozdravu nadávat, že nebude ty špinavé kalhoty shrnuté na podlaze zvedat a že nehodlá sledovat fotbal.
„Náš výzkum dokazuje, že partneři, kteří reagují jeden na druhého i mimo ložnici, jsou schopnosti uchovat si sexuální touhu i po mnoha letech. Schopnost reagovat na druhého, což je jistý druh intimity, je také důležitý ve vztahu, protože signalizuje, že se jeden upřímně zajímá o celkovou pohodu druhého, ale způsobem, který je upřímně otevřený a informovaný o tom, co druhého zajímá a co chce,“ vysvětluje profesorka sociální psychologie Gurit Birnbaum z Izraele.
Partneři, kteří chtějí spolu prožít celý život a mít stále fungující sexuální život, prostě nikdy nesmějí zlenivět a zvyknout si, že je někdo vedle nich. Stále k němu musejí přistupovat jako k někomu výjimečnému, kterého nikdy neznají dost dobře. Neustále mu musejí projevovat zájem o jeho pocity a názory, o jeho potřeby a touhy. A vzájemně na ně reagovat. Velmi silný vliv to má přitom na ženské libido.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/health-41230891, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31926900/
Sledujte nás na sociálních sítích: