Zatímco některé historické zkrášlující recepty v podstatě využíváme dodnes, z jiných by se kdekomu zvedl žaludek. Jaké jsou ty nejlepší a naopak nejhorší?
Protože renesanční ženy, a to včetně královny Alžběty I., byly často zobrazovány s velkou vrstvou pudrového make-upu, dlouho se předpokládalo, že byl jediným pilířem tehdejší kosmetické éry. Jak pomýlená myšlenka…
Minulost versus přítomnost
Když se starobylým zkrášlujícím produktům začala věnovat britská historička umění Jill Burke spolu s biomedicínským inženýrem Wilsonem Poonem, oba ještě netušili, jaká překvapení jejich bádání přinese. „Kdybych nevěděla, jak staré tyto recepty jsou, přísahala bych, že pocházejí z dnešní moderní doby,“ přiznává jmenovaná odbornice, přičemž poukazuje na sofistikovanost a neuvěřitelné znalosti těch, co je kdysi vytvořili. Některé dokonce osobně vyzkoušela. A vy můžete také!
Slézový kondicionér a medový oční krém
„V historických materiálech jsem objevila zmínku o bezoplachovém kondicionéru z květu slézu, vrbových listů a semen psyllia. Jakmile všechny tyto věci smícháte dohromady a pár minut povaříte na mírném ohni, vznikne unikátní přípravek, který i v minimálním množství zabrání statické elektřině. Vlasy také úžasně vyživí,“ nešetří chválou historička Jill Burke. A jak se pečovalo o pleť? Klasická rutina podle této expertky zahrnovala balzám na rty z růžového oleje a nastrouhaného včelího vosku. Dále pleťový medový krém s přídavkem vajec a speciální strouhankový peeling. To všechno jsou složky s prokazatelnými příznivými účinky, na něž poukazuje i nynější věda, proto se nacházejí v běžných pečujících produktech. Na straně druhé se renesanční ženy občas uchýlily k poněkud bizarním metodám.
Ptačí trus i netopýří nohy
„Ano, některé nalezené kosmetické příručky a receptury jsou vskutku nechutné, protože obsahují živočišné složky, které se zdají být doslova čarodějné, jako například hadí jed a části těl netopýrů, ptáků, žab i slepic. Na kožní onemocnění se v jistých časech doporučovala i krev zdravého mladého rusovlasého muže, k odstranění chlupů zase kočičí exkrementy,“ popsuje historička Jill Burke. Jak vidno, cesta za krásou a hebkou pletí vždycky nebyla příjemná ani extra voňavá…
Zdroj: www.theguardian.com/fashion/2023/jul/16/crumbs-and-cat-poo-revival-of-renaissance-womens-beauty-tips
Sledujte nás na sociálních sítích: