Objevila se vám na čele další vráska? Příčinou nemusí být jenom stárnutí. Na seznam strůjců si klidně připište i hormony, znečištěné ovzduší, genetiku nebo slunce.
Vrásky na čele jsou vážně nepřehlédnutelné. Říkáte si, že na ně máte ještě čas? Možná ano, ale pravdou zůstává, že nemusejí souviset jen s věkem. Do karet jim totiž náramně hrají i jiné věci!
Pachatelé, kteří s kůží nejednají v rukavičkách
Genetika, neustálý všudypřítomný stres, nevhodné stravování, znečištěné životní prostředí, nedůsledná péče o pokožku, nedostatek spánku, častější konzumace alkoholu, kouření, hormonální změny i poškození související se slunečním ultrafialovým zářením. Tohle všechno v rozvoji vrásek, především tedy těch předčasných, hraje nemalou roli (1). Asi nejsilnějším faktorem je právě posledních ze jmenovaných, tedy slunce. „UV záření vyčerpává zásoby kolagenu a podporuje neuspořádané hojení kůže, proto vrásky urychluje a prohlubuje,“ vysvětluje kalifornský dermatolog Nadir Qazi s tím, že nejlepší prevencí je každodenní používání opalovacího krému s SPF minimálně 30 (2). Jenže co když jste tuhle prevenci už trochu zameškali?
Estetická medicína versus zásah přírody
Je hodně lidí, kteří se svěřují do rukou estetické medicíny. Ovšem pak jsou i tací, co na nákladné procedury zkrátka nemají finance, nebo prostě jen chtějí vrásky zkrotit přírodní cestou. Víte, jaké prostředky se k těmto účelům doporučují nejčastěji?
Síla olejového mazání
Podle závěrů odborných studií může kokosový olej vrásky redukovat, protože obsažené antioxidanty eliminují aktivitu volných radikálů v kožních tkáních (3). Obdobné účinky má dle vědeckých zjištění i olej ricinový (4) a lněný (5). Kromě vnější aplikace těchto mazadel je prý dobré také často nanášet citronovou šťávu zředěnou s vodou, protože její vitamin C stimuluje produkci kolagenu a zvyšuje odolnost pleti (6).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4278179/, (2) www.tylecraze.com/articles/simple-ways-to-get-rid-of-forehead-wrinkles-at-home/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671521/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18080873/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5288556/, (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4708628/
Sledujte nás na sociálních sítích: