Vztah s otcem ovlivní celý náš život

Potřebné, závislé a nejisté: ženy, které mají problémy s tátou, jsou považovány za chodící červené vlajky a jsou často terčem posměchu. Jak nás ve skutečnosti problémy s otcem ovlivňují?

Ruku na srdce: Co se vám vybaví, když slyšíte výraz „Daddy issues“ – problémy s tátou? To, co nás ve většině případů napadne o otcovském komplexu u žen, je docela sexistické a problematické.

Protože v debatě o problémech s tátou jako o fenoménu v psychologii, o sexuálním významu otcovského komplexu nebo o „příznacích“ problémů s tátou se obvykle zaměřujeme na nesprávnou osobu. Jak se pojem „problémy s tátou“ stal urážkou žen, když by se měl týkat především mužů, kteří selhali jako otcové?

Co jsou „problémy s tátou“?

V zásadě neexistuje jednotná definice, který by přesně popisoval, co to je „Daddy issues“. Termíny „problémy s tátou“ nebo „otcovský komplex“ obvykle odkazují na účinky, které má nepříliš ideální vztah ženy s jejím otcem na její pozdější vztahové chování.

Takový vztah lze charakterizovat úplnou nepřítomností otce, ale také jeho nedostatečnou citovou dostupností, nespolehlivostí či odmítáním. Účinky tohoto chování na nás a naše vztahy lze vysledovat zpět k teorii připoutání. To říká, že jako děti se učíme určité „typy připoutanosti“: Vytváříme si bezpečnou vazbu s pečovateli, kteří nám dávají lásku a bezpečí, zatímco si vytváříme nejistou vazbu s těmi, kteří nás opouštějí a odmítají.

Otcovský komplex ovlivňuje vztahy a sexuální život

Nejisté vazby a z toho plynoucí emocionální traumata mohou například vést k tomu, že lidé později v životě pochybují, zda si vůbec zaslouží pozornost a lásku. Toto neustálé přemítání a zpochybňování vlastních potřeb je jedním z nejznámějších příznaků otcovského komplexu, který se může objevit jak u mužů, tak u žen.

Nicméně stereotyp, že ženy s problémy s tátou mají více sexu a častěji střídají partnery, je již dávno vyvrácený. Často také panuje stereotyp, že ženy s problémy s otcem přitahují starší muži.

Proč je „otcovský komplex“ problematický a sexistický

„Otcovský komplex“ se používá jako souhrnný termín pro ženy, které muži považují za potřebné a zraněné. A tak se stává dalším nástrojem, jak zlehčovat a zesměšňovat emocionální potřeby žen a snaží se nás přesvědčit, že je špatné chtít náklonnost a pozornost.

Zaměřuje se na nesprávnou osobu – a vede k přesouvání viny. Naše současné chápání se zaměřuje na ženu, která je údajně příliš slabá na to, aby se vyrovnala s problémy svého dětství a mládí, a proto se chová směšně. Takže ženy s problémy s tátou prohrávají dvakrát: Jsou příliš slabé na to, aby se vypořádaly s minulostí, a také nejsou schopny později vytvářet zdravé vztahy. Místo toho bychom měli kritizovat nepřítomné nebo jinak neadekvátní otce, jejichž chování spouští všechny tyto problémy.

Nejisté pouto s vlastním otcem může mít dalekosáhlé dopady na pozdější život. Může dokonce zvýšit riziko deprese. A to je to, o čem bychom měli mluvit. Zcela bez sexistických nálepek, devalvací a napůl vtipných memů.

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden ti přináší příležitost k růstu a novým začátkům. Energie Marsu tě bude nabíjet neobyčejnou odvahou a rozhodností. To je ideální čas, abys se pustil do projektů, které jsi dlouho odkládal. Neváhej se postavit výzvám čelem; t... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat