Někdy si neuvědomujeme, jak moc vlastně potřebujeme pauzu. Existuje ale pár neklamných znaků, které nám to jasně napovídají – pokud jim tedy věnujeme pozornost.
Samozřejmě, každý je občas ve stresu a zejména rodiče s malými miminky už kvůli nedostatku spánku a předávkování kofeinem často nevědí, kudy kam. Tyto fáze však pominou a v ideálním případě se pak každodenní život vrátí do normálu.
Ale co když se to nestane? Co když i po letech stále toužíte alespoň po pár minutách spánku navíc a nějaké dospělé zábavě? To nám může pořádně lézt na nervy a způsobit, že naše hladina stresu dosáhne nezdravé úrovně. Aby se vám to nestalo, máme pro vás pár tipů, kdy opravdu stojí za to poslechnout své tělo.
Jste stále podrážděné
Snad nejviditelnějším a nejuniverzálnějším znakem přílišného stresu je podrážděnost. Jistě, všichni máme občas špatný den a jsme podráždění, ale pokud jste s rodinou mluvíte jen v krátkých větách, odsekáváte nebo bezdůvodně zvyšujete hlas, pak je něco špatně. Někdy stojí za to si naslouchat a vidět taková obvinění jako důvod k oddechu. Nechte děti se svou drahou polovičkou a dopřejte si chvilku pro sebe.
Jste pořád unavené
Znáte ten pocit, když se probudíte po dlouhé noci a jste stejně unavení jako předtím? Vaše tělo údajně dostatečných 8 hodin spánku považuje za špatný vtip, protože jste prostě chronicky vyčerpaní. 7 až 8 hodin je prostě málo na to, aby se vaše tělo zotavilo. To se stane, když spojíte neustálý nedostatek spánku s neustálým stresem. Platí zde nejvyšší pohotovost. Pokud brzy nezpomalíte, můžete zažít vyhoření jako maminka.
Už nejste samy sebou
Jste maminka, která si dokáže se svými dětmi hrát celé hodiny, aniž by se unavila? Ale teď najednou raději posadíte děti před televizi? Nebo jste maminka, která považuje svou večerní rutinu za posvátnou, ale teď si nemůžete vzpomenout, kdy jste se jí držela naposledy? Typický znak přílišného stresu! Jednoduše nemáte energii na to, abyste nadále plnila nároky, které na sebe kladete. Kvůli vyčerpání vynecháváte všechny věci, které pro vás byly dříve důležité, protože vás prostě stojí příliš mnoho energie.
Máte špatné svědomí
Nyní přichází ta obzvláště záludná část: Protože kvůli stresu vynecháváte věci, které považujete za skutečně důležité, máte výčitky svědomí, protože se bojíte, že děti o něco zásadního přicházejí. Špatné svědomí nás pak ještě více stresuje – a vzniká začarovaný kruh. Neustálé špatné svědomí bez zjevného důvodu je také známkou přílišného stresu.
Už ani nevíte, kdo jste
Na konci všeho toho shonu je často smutné zjištění, že jste se v průběhu let natolik zanedbávali, že jste se při tom ztratili. Najednou nevíte, jak přispět do konverzace, pokud nejde o děti. Nebo nevíte, co se sebou, když konečně máte volnou minutu. Co se vám vlastně líbilo, než se život začal skládat jen z práce, domácnosti a dětí?
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: