Při rozvodu trpí hlavně děti. O to horší, když se mezi rodiči rozhoří spor o svěření do výchovy. Jak nebýt narcistním rodičem a vyrovnat se se společenskými předsudky?
Naše společnost stále ječtě očekává, že při rozvodu děti automaticky připadnou matce. Když zůstanou otci, většina lidí předpokládá, že máma musela udělat něco opravdu hrozného, když u ní děti nesmějí zůstat. Jakkoli absurdně to zní, je to bohužel hořká realita. Tenhle společenský tlak vede nakonec k tomu, že pocit viny a studu matky je obrovský.
Dobrá matka, dobrý otec
Dnes už je naprosto běžné, že finančně se na domácnosti podílejí oba rodiče. Ale tak jako nemusí být každá matka samosebou perfektní, nemusí ani otec, který vodí ráno děti do školky, být příkladem pro ostatní. Možná za jeho starostí o děti stojí jen nechuť pracovat. A stejné to může být u a matek. Možná pak při rozvodu nejde o děti samotné, ale o to je „vlastnit“. S fatálními následky pro děti samotné. Sociální následky narcistního dilematu chápe bohužel jen málo z nás. Minimálně se zdá, že jde ale nejvíce o ty, kteří právě o budoucnosti dětí rozhodují. Nedostatečné znalosti psychického násilí narcismem rodičů vedou k chybným rozhodnutím u rodinného soudu.
Čisté násilí
Úmyslný narcismus patří k formám psychického násilí, a to zase k „čistému“ násilí. Takové násilí není vidět – nikde nejsou žádné modřiny a na první pohled to vypadá, že dětem nic nechybí. Často takový rodič působí velmi šarmantně a výmluvně, na rozdíl od druhého rodiče, který si s narcistním partnerem musel dlouhá léta procházet peklem az toho důvodu je unavený a vyčerpaný. Ale před soudem se počítá momentální projev. Proč? Protože právní systém jenom rozhoduje o tom, co vidí, a „čisté“ násilí nevidí. Ani na empatických partnerech, ani na dětech. V 80 procentech rozvodů s narcistním partnerem je závěr většinou stejný – právo na výchovu má právě on, protože se před soudem dokáže lépe „prodat“.
Nevzdejte se
Co dělat, když přijdete do kontaktu s narcistním partnerem? Bojovat! Bojujte za sebe, svoje práva a především za svoje děti. Nesmiřte se s tím, že vám je někdo, kdo nezná souvislosti, vzal. Nejste v tom sami a odbornou pomoc můžete najít.
Zdroj: názory autora, kidshealth.com
Sledujte nás na sociálních sítích: