Škytavka je nepříjemný jev, který se u dospělých spouští žízní, nadměrnou konzumací alkoholu, přejedením či stresem. Ví se také, že poprvé začneme škytat už jako devítitýdenní embryo v děloze matky. A škytání je velmi časté v prvních letech života po narození. Učí totiž mozek, že dýchací svaly lze ovládat vůlí. Je to tedy klíčový jev nezbytný pro zdravý vývoj mozku a jeho funkcí.
Co ji způsobuje?
Škytavka je způsobena náhlými kontrakcemi bránice. Podle neurologů z Londýnské univerzity spouští elektrickou aktivitu v mozku, která pomáhá dítěti se učit ovládat vlastní dýchání.
„Kontrakce učí mozek dítěte sledovat vlastní dýchací svaly tak, že dýchání nakonec může být ovládáno vůlí řízenými pohyby bránice nahoru a dolů,“ tvrdí doktorka Kimberly Whiteheadová z Londýnské univerzity.
Škytání v dospělosti
Zatím je ale záhadou, proč škytají i dospělí. Výzkum londýnského týmu naznačuje, že se bude jednat o zbytkový reflex, který měl svou funkci v ranné fázi života, ale v dospělosti už je zbytečný.
„Když se narodíme, obvody v mozku, které řídí vnímání různých pocitů v těle, nejsou plně vyvinuté, takže ustálení takových sítí a obvodů je klíčový vývojový milník novorozence,“ míní doktor Lorenzo Fabrizi v rozhovoru pro deník The Telegraph.
Sledujte nás na sociálních sítích: