Kofein je sloučenina, která působí jako stimulant pro centrální nervový systém. Může zlepšit bdělost a energetickou úroveň. Ačkoli kofein je považován za neškodný, mnoho matek se zajímá o bezpečnost při kojení. Kde je pravda?
Zatímco káva, čaj a další kofeinové nápoje mohou zvýšit energii u unavených matek postrádajících spánek, příliš mnoho těchto nápojů mívá negativní důsledky jak pro matky, tak pro jejich děti. Začíná to pochopitelně u toho, že kofein přechází do mateřského mléka. V jakém množství? Přibližně 1 % z celkového množství kofeinu se dostane přímo do mléčné výživy kojenců.
Ještě nevyvinutý organismus
Zatímco se toto množství zdát být malé, kojenci nemohou zpracovávat kofein stejně rychle jako dospělí. U zdravého dospělého člověka kofein zůstává v těle po dobu tří až sedmi hodin. U kojenců se to však 65–130 hodin, jelikož jejich játra a ledviny ještě nejsou plně vyvinuty. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) dokonce ti předčasně narození rozkládají kofein ještě mnohem pomaleji. Proto i malé množství, které přechází do mateřského mléka, představuje potenciální riziko. Takže, jaké množství „vzpruhy“ je ještě v normě?
Šálků tak akorát
Za bezpečné se považuje až 300 mg kofeinu denně, což je ekvivalent dvou až tří šálků (470–710 ml) kávy. Na základě současného výzkumu kofein přijímaný v rámci tohoto limitu kojence nepoškozuje. Předpokládá se, že děti matek, které si dopřejí větší množství tohoto povzbuzovadla, mají potíže se spánkem.
Jedna studie s 885 kojenci nastínila, že pochopitelně existuje souvislost mezi konzumací kofeinu z mateřského mléka a zvýšenou prevalencí nočního buzení u miminek. Vědci právě tehdy stanovili, že množství vyšší než 300 mg kofeinu denně není příliš vhodné. Kojenci pak pociťují neklid, nervozitu a trpí poruchami spánku.
Navíc nadměrný příjem kofeinu může mít negativní vliv na samotné matky. V této souvislosti se hovoří o zvýšené úzkosti, neklidu, rychlém srdečním tepu, závratích a nespavosti. Proto si i vy dejte pozor nejen na oblíbené kafíčko, ale i čaj, energetické nápoje, čokoládu, některé léky, doplňky stravy nebo nápoje, které mají v popisu práce zvyšovat energii.
Sledujte nás na sociálních sítích: