Tak jako dětskou imunitu vážně poškozuje bakteriálně sterilní domácnost, poškozují jeho psychiku emočně sterilní rodiče. Ti, kteří se rozhodnou před dětmi své emoční výkyvy skrývat a tváří se nonstop neutrálně, poškozují jeho psychický vývoj více než rodiče, kteří umějí prásknout do stolu nebo se rozplakat.
„Děti mají lepší vztah s rodiči a zdravější emoční systém, pokud rodiče před nimi neskrývají emoce všech druhů, i když jsou naštvaní, vystresovaní nebo zoufalí,“ tvrdí psychologové z Washington State University.
Žádný extrém nesvědčí
Podle jejich dlouholetého výzkumu vlivu emočních projevů rodičů na emoční vývoj dětství je nejlepší nehrát a neskrývat vůbec nic. Zemře-li někdo, má dítě pocítit – patřičnou měrou – že rodič truchlí a je zoufalý. Když se rodiče mezi sebou pohádají, měly by děti vědět, že jsou naštvaní jeden na druhého (ale nikoli na ně). A pakliže je rodič naštvaný, neměl by emoce skrývat, ale dítěti vysvětlit, proč se tak cítí.
Domácnost, v níž se neustále řve a tříská věcmi a rodiče se mezi sebou nonstop dohadují, rozhodně není pro dítě prostředím pro zdravý vývoj a růst. Nicméně mnozí rodičové to ženou do opačného extrému a skrývají před dětmi většinu svých emocí. Ale podle výzkumů ze státu Washington jim tím spíš škodí. Vyvolávají v nich zmatky a nejasnosti, které narušují jejich vlastní emocionální vývoj.
Zmatek a zklamání
„Děti ve věku sedmi až jedenácti let méně reagují na matku a otce a projevují k nim méně pozitivní vztah, když rodiče před těmito dětmi skrývají negativní emoce. Děti vnímají vědomé potlačování emocí. Ale přitom to dělá velká spousta rodičů,“ tvrdí profesorka Sara Waters z Washington State University.
Děti jsou velmi vnímavé vůči emocím. Jejich emoční stránka se rozvíjí mnohem dříve a rychleji než racionální. Takže jasně poznají, že se něco děje, i když to rodič sebelépe skrývá. Jenže vlastní racionalita jim to nedokáže vysvětlit, takže vzniká veliký zmatek a zklamání.
„Děti dokážou výborně vnímat i nejjemnější emoční znaky. Pokud cítí, že se stalo něco negativního, ale rodiče se tváří normálně a nemluví o tom s nimi, jsou zmatené. Dětský mozek dostává dvě naprosto odporující si informace. Projevování emocí jim naopak pomáhá ovládat své vlastní a řešit případné problémy. Vidí tak, že problém lze řešit. Nejlepší je před dětmi neskrývat vztek či smutek a říct jim, proč takové emoce rodič má,“ tvrdí profesorka Waters.
Sledujte nás na sociálních sítích: