Švýcarští vědci odhalili vztah mezi umělým oplozením a trvalými zdravotními následky takto počatého jedince. Lidé vzešlí z laboratorního oplození šestkrát častěji trpí závažnou formou hypertenze, tedy velmi vysokého krevního tlaku, který vážně poškozuje oběhovou soustavu a zvyšuje riziko předčasného úmrtí.
„Máme stále více důkazů o tom, že techniky umělého oplození mění cévy u takto počatých dětí, ale dlouhodobé důsledky nebyly zatím známé. Víme teď, že tyto děti kvůli takovému početí trpí šestkrát častěji vysokým krevním tlakem,“ tvrdí doktor Emrush Rexhaj z Bernské univerzity.
Podle doktora Rexhaje bylo už v roce 2014 prokázáno, že umělé oplození zvyšuje také riziko diabetu typu 2.
„Máme také důkazy o tom, že tato populace má vyšší rezistenci tkání vůči inzulínu,“ dodal doktor Rexhaj v rozhovoru pro The Independent.
Vysoký krevní tlak a diabetes typu 2 společně velmi silně zvyšují riziko vážných onemocnění oběhové soustavy a předčasné smrti.
Jak je to s plodností
Výzkumů zaměřených na děti počatých umělým oplodněním stále přibývá. A jak je vidět, ne vždy mají odborníci dobré zprávy... Belgičtí experti na umělé oplození a plodnost mají nemilou zprávu pro ty muže, kteří mají snížený počet spermií v ejakulátu a rozhodnou se počít dítě s pomocí umělého oplodnění. Jejich potomek bude mít totiž snížený počet spermií v ejakulátu také. Ačkoli není přesně stanoveno, jakou formou se tato vlastnost dědí, podle expertů z Bruselu se z otců na syny skutečně přenáší.
Prokázáno to přitom bylo při nitrocyptolasmatickém vsunutí spermie (metoda ICSI), kdy se DNA spermie injekcí umístí přímo do cytoplasmy k jádru vajíčka. Takto počatí muži mají také snížený počet spermií v ejakulátu a sníženou pohyblivost spermií.
Vědci z Bruselu vyšetřili čtyřiapadesát mladíků počatých metodou injekčního vpravení spermie do cytoplasmy vajíčka v letech 1992 až 1996. Srovnáním s mladíky jejich věku, kteří byli počati přirozeně, vyšlo najevo, že mají výrazně nižší počet spermií v ejakulátu a také nižší pohyblivost.
„Muži počatí metodou ICSI mají třikrát častěji koncentraci spermií v ejakulátu nižší než patnáct milionů na mililitr,“ tvrdí vědci z Vrije Universiteit v Bruselu.
Sledujte nás na sociálních sítích: