Drtivá většina moderních rodičů žmoulá v ruce mobil i ve chvílích, kdy by se měla plně věnovat svým potomkům. To prý drobotině klidně může způsobit budoucí agresivní záchvaty a problémy s chováním!
Stále více lidí je dnes doslova přikovaných ke svým chytrým telefonům. Tedy alespoň podle názoru odborníků a poznatků několika posledních studií. Mimochodem, z nich vyplývá, že přehnanou náklonností k mobilu „trpí“ zhruba 75 % jeho uživatelů. A to se bohužel neobejde bez následků…
V sázce jsou deprese a obezita
O závažných vedlejších účincích smartphonů se ve vědeckých kruzích vedou hodně živé diskuse. Podle specialistů mají tyto výkřiky techniky na dospívající neblahý vliv, neboť jim narušují spánek, způsobují potíže se zády a nahrávají depresím a obezitě. Někteří experti jsou dokonce přesvědčení, že záření z displejů zvyšuje pravděpodobnost rakoviny a nádorů na mozku. Telefony v rukou dospívajících jsou tedy podle mnohých jedno velké zlo. Ovšem pozor – nic dobrého z nich nekouká ani v případě dospělých! Na to teď poukázala jistá studie, která přináší téma k zamyšlení.
Mobily a rodičovství. Vážně se to vylučuje?
Americká studie zveřejněná v časopise Child Development Magazine, naznačuje, že kvůli používání chytrých mobilů spousta jedinců značně zanedbává své rodičovské povinnosti. Do průzkumu bylo zahrnuto bezmála 200 rodin s alespoň jedním dítětem do tří let. První tři roky života ratolestí jsou totiž podle lékařů klíčové pro rozvíjení jejich emocionálních, jazykových, sociálních a behaviorálních schopností. Následně se výzkumníci respondentů vyptávali, zda si chytré zařízení vypínají, když tráví čas se svými dětmi. Jak to dopadlo? Trochu šok a ještě větší překvapení.
Nemám čas, musím vyřídit hovory!
Ze závěrů jasně vyplynulo, že pouze 11 % dospělých věnuje nejmenším plnou pozornost a nejezdí prstem po displeji. Drtivá většina opatrovníků bez servítek přiznala, že i když se starají o děti, s klidem si vyřizují hovory, odpovídají na textové zprávy, píší e-maily, a dokonce hrají hry. Takové rozptýlení podle odborníků může vést k problémům s chováním dětí či jejich budoucí agresivitě. Tak na to pozor…
Sledujte nás na sociálních sítích: