Otázkou snad každého rodiče je, jak má své dítě správně vychovávat. Bohužel tato otázka nemá žádnou univerzální odpověď, a tak rodičům nezbývá, než se spolehnout na vlastní úsudek či rady okolí. Mnoho rodičů začíná v současnosti dbát na přirozenou výchovu svých dětí, která by měla probíhat v souladu s přírodou. Je to bezprostřední reakce na dnešní svět plný techniky a moderních přístrojů, který nenabízí dětem nic jiného než umělé trávení volného času.
U televize, počítače ani tabletu dítě nezískává skutečné zážitky, neprospívá svému zdraví a stává se pasivním. Naopak pobyt venku, v přírodě v dětech probouzí přirozenou zvědavost, baví je a vyvolává v nich radost. Jde jen o to ukázat, že hrát si na louce, v lese či na zahradě je zábava.
Dejte jim čas
Velmi důležitým faktorem ve zdravé a přirozené výchově dětí je čas.
„Nespěchejte na své dítě a pozorně mu naslouchejte. Zjišťujte, co mu dělá radost a čeho se naopak obává. Dejte mu najevo, že jste tu pro něj a že se na vás může obrátit, kdykoli bude potřebovat,“ radí Magdaléna Kapuciánová, ředitelka MŠ Semínko.
Vyrazte ven!
Berte dítě často ven, do přírody - nejlépe každý den, pokud zrovna není nemocné. Vůbec přitom nezáleží na počasí. Když prší, stačí si obléci pořádnou pláštěnku, gumáky a není problém skákat v kalužích a hrát si v blátě. Přírodu jim ukazujte a vysvětlujte její procesy.
„Dítě to pravděpodobně zaujme a bude se ptát také samo,“ říká Magdaléna Kapuciánová. A co teprve, pokud pořídíte na pozorování lupu. Při pravidelných procházkách stejnými místy můžete pozorovat, jak se příroda mění.
Líbit se dětem budou třeba stromy, které jsou v zimě úplné holé, na jaře na nich vyraší pupeny, z nich pak listy. Začátkem léta se na stromě objeví květy, z nich pak malá zelená jablíčka a na podzim se mohou sklízet velká červená a šťavnatá jablka, do kterých se můžete s chutí zakousnout nebo je zpracovat na koláč.
Pečovat o druhé pomáhá
Dětem velmi prospívá, když se už od mala učí pečovat o něco živého. A nemusí přitom jít hned o domácího mazlíčka. Respektovat přírodu se naučí také například pěstováním vlastních rostlin. Za pomocí rodičů nebo pedagogů si mohou zasadit vlastní pažitku, mrkev nebo ředkvičky. O rostliny se učí starat, zjišťují, co všechno je potřeba k tomu, aby vyrostla a objevují koloběh přírody.
„Vědí, že rostlince nesmějí ubližovat, jinak by uhynula a díky tomu se v nich vyvíjí základy pro ekologické smýšlení,“ domnívá se Magdaléna Kapuciánová.
Vyrobte krmítko pro ptáčky
Kromě rostlinek se mohou děti učit pečovat o živočichy ve volné přírodě. Co takhle třeba vyrobit krásné krmítko pro ptáčky ze šišky, a ještě přitom něco nového zjistit či objevit?
Na výrobu budete potřebovat:
- sádlo
- semínka pro ptáčky
- otevřené šišky
- provázek
- talířek
Na bádání si připravte:
- lupu
- mikroskop
- knihy o rostlinách a ptáčcích
Než se dáte do práce, využijte materiálu, který máte připravený, a chvíli poznávejte a objevujte. Prohlížejte si v knížkách ptáčky a vyprávějte si o tom, jak žijí a čím se živí. Zjistěte si, z jakých rostlin pochází připravená semínka, rostliny si v knížkách najděte a ukažte si, jak vypadají. Lupou nebo mikroskopem pak můžete prozkoumat, jak semínka vypadají zblízka.
Krmítko vyrobíte tak, že si smícháte semínka se sádlem a touto hmotou pak důkladně obalíte šišku. Pak už jen stačí přivázat provázek, pověsit na strom a zpovzdálí pozorovat, jak si ptáci na vydatném krmení pochutnávají.
Sledujte nás na sociálních sítích: