Kdysi člověk musel trávit hodiny vařením vody, ručním drhnutím oblečení, jeho věšením, sušením a skládáním. A když skončil, mohl začít znovu – s novou várkou. Takže díky, moderní elektrická pračko! Také ji tak milujete? Pak do ní nedávejte tyhle věci!
Konec máchání prádla v potoce. První elektrickou pračku vyrobil v roce 1906 Američan Alva J. Fischer, za což jsme všichni dodnes rádi. Neznamená to ovšem, že je tenhle super vynález nedobytný a věčný. Ve skutečnosti mu k poškození stačí málo. Víte, co do pračky určitě nepatří?
Jemné ozdoby, flitry, výšivky
Flitry, korálky nebo křehké výšivky se mohou v pračce zničit, zvláště pokud nejsou šité, ale nalepené. Pozor si dejte i na krajku, která je v pračce náchylná k roztržení, pokud se dře o oblečení s háčky, knoflíky nebo zipy. Raději zvolte ruční praní.
Spodní prádlo
Kostice a zapínání na háčky a očka mohou dřív či později poškodit vnitřek vaší pračky a proměnit podprsenku za několik stovek na chybu za tisíce korun. Místo toho spodní prádlo perte ručně nebo investujte do ochranného sáčku ze síťoviny. (Leckdy se ovšem dá nahradit povlakem na polštář.)
Mince a klíče
Pokud klíče nebo mince zůstanou na místě, tedy v kapse kalhot, není to tak hrozné, nicméně, když se uvolní, už je to jiná písnička. Pětikoruny, desetikoruny a tak dále útočí na žebra vypouštěcího čerpadla (když se dostanou přes filtr). Občas také uvíznou v odtoku pračky, poškodí buben, nebo dokonce rozbijí sklo u pračky s předním plněním.
Běžecké boty s kůží
Navzdory tomu, že některé tenisky je možné prát v pračce, uvědomte si, že vinou toho dochází ke snížení jejich výjimečných vlastností. Zároveň si pamatujte, že do pračky nikdy nepatří boty s koženými akcenty, neboť ani kůže na očistu tohoto typu „není zvědavá“. Běžecké boty umyjte ručně a nechte je uschnout na vzduchu.
Dětské ponožky
Jak každý rodič ví, dětské ponožky mizí s alarmující frekvencí. Viníkem může být pračka. Dětské ponožky jsou totiž tak malé, že je lze nasát do hadic a ventilačních otvorů pračky i sušičky, takže hrozí ucpání strojů. Opět se vyplatí pořídit si síťovaný pytel na prádlo, do kterého budete maličkosti tohoto druhu bezpečně ukládat.
Zároveň se sluší uvést, že jelikož děti jsou děti (občas se polijí nejen barvou), v případě, že je na jejich svršcích ředidlo nebo jiné hořlavé rozpouštědlo, kterým se snažíte skvrny dostat dolů, nikdy je nedávejte do sušičky. Teplo by mohlo způsobit vznícení skvrny a způsobit požár.
Zdroje: názor autora
Sledujte nás na sociálních sítích: