Potřebujete uklidnit dítě anebo chvíli odpočinku pro sebe? V obou případech bude vaším neocenitelným pomocníkem houpačka. Nábytek, který není jen doplňkem pro děti. Nevymlouvejte se, že jste příliš vytížení na to, abyste se houpali. Jednoduše vyměňte tento relaxační nábytek za křeslo a užívejte si!
Houpačky jsou závěsné anebo ve formě houpacích křesel, oba druhy můžeme najít jak na zahradách, tak v interiérech. Nejprve se zaměříme na ty, které nepodléhají sezoně a počasí, tedy na interiérové.
Houpání v bytě
V nabídce obchodníků stále převládají různé varianty houpacích křesel. Je to jednak proto, že se klasické „babičkovské“ křesílko jednoduše osvědčilo, a nelze pominout ani to, že jeho instalace je nepoměrně jednodušší než u závěsné varianty. Ta totiž může být umístěna v konstrukci – to ale zabere dost místa a estetický dojem nemusí být valný anebo – a to mnohem častěji – potřebuje stropní závěs. To zpravidla neznamená jen vyvrtání otvoru pro háček, ale spíše přípravu zpevněné podložky, umístěné v několika bodech tak, aby se omítka a případně ještě kus stropu časem nevylomily. Někdy je dokonce nutné vložit do stropu zpevňující rám či traverzu.
Jestliže se pro závěsnou interiérovou houpačku ale přece jen rozhodnete, v ideální variantě si na ni při stavbě domu připravíte zpevněnou stropní konstrukci, pak určitě nebudete litovat ani vyšších nákladů, které její pořízení oproti klasickému křesílku představuje. Pokud si nevyberete luxusní kousek nebo počin renomovaného designéra, vydáte za ni něco mezi třemi až sedmi tisíci. Odměněni ale budete vzdušným a nápaditým kusem nábytku, který přímo vybízí k oddechu, a navíc skutečně osvěží interiér.
Lepší než houpací křeslo
Pro konzervativnější typy, které se ale z nějakého důvodu nepřiklánějí k variantě klasického houpacího křesla, je tu také řešení, jehož velkou předností je modernější vzhled, a především menší prostorová náročnost. Klasickým houpacím křeslem, respektive jeho dolními okraji, si při nedostatku místa totiž snadno otlučete další nábytek. Jeho modernější varianta, kdy je sedací část, nejčastěji v podobě mělkého koše, volně umístěna na pevné noze, ničím takovým nehrozí. V takovém křesle se sice bude spíše pokupovat než přímo houpat, ale v širokém výkyvném sedáku najdete zalíbení velmi snadno.
TIP: Pokud vás tato varianta oslovila, nechte se inspirovat, jaké jsou možnosti.
Venkovní odpočinek
Stejné možnosti v houpání máme i na zahradě či terase. Zde se ale jednoznačně nejvíce objevují závěsné houpačky, a to ve formě houpacích lavic, jednoduchých sedáků nebo úplně nejčastěji sítí. Houpací lavice u stolu dobře nahradí sedací kusy zahradního nábytku. Jejich výhodou je, že jsou často doplněny o stříšku, což oceníte jak v deštivém, tak slunečném počasí. Vyrábějí se ze všech materiálů, které vás napadnou.
Nejlevnější možností na trhu jsou buď celoplastové, o jejichž kvalitě, a tedy i bezpečnosti, by se ale dalo v mnoha případech pochybovat, nebo kovové potažené síťovinou nebo látkou. Cena se pohybuje zhruba od dvou tisíc korun a pro běžné účely je tento typ dostačující.
Dbejte na bezpečnost
Ovšem až budete na této houpací lavici relaxovat několikátou sezonu, určitě nezapomeňte kontrolovat pevnost potahů. Dynamický pohyb zvyšuje hmotnost těla a to by vás mohlo nemile překvapit. To samé ovšem platí i o jednoduchých textilních nebo síťových houpačkách. Navíc musíme dávat pozor i na závěsná lanka, pomocí kterých houpačku připevňujeme. A tady může nastat další problém – ne všichni máme na zahradě vrostlé stromy, navíc v ideálním rozestupu, aby na ně šlo houpačku zavěsit. Zarážení kůlů do země není příliš spolehlivé, a tak se nabízí možnost, zakoupit houpačku i se závěsnou konstrukcí. Většinou se jedná o jednoduchý systém vyrobený z lehkých, ale pevných slitin. Jeho sestavení, skladování ani přesun tedy není problém. Jen musíme opět počítat s tím, že z několika set za síť dostaneme na náklady v řádu asi dvou tisíc.
Zábava pro děti
Obdobné řešení často vyžadují i pevné závěsné houpačky. Právě ty nejčastěji využívají děti. Vyrábějí se buď z plastu nebo ze dřeva. Hliníkové a z dalších kovů patří spíše na dětská hřiště, ale i z těch je už vytlačují příjemnější materiály. Od jednoduchých laviček (tedy provrtaného prkna) po složitější sestavy – vždy je nejdůležitější bezpečnost. V první řadě tedy dbáme na pevnost a pružnost materiálu, po delším užívání na jeho bezvadnost.
Předcházejte zraněním
Při výběru houpačky se zaměřte na spoje – pokud budou při houpání pohyblivé, je nutné, aby nebyly v místech, kde mohou skřípnout prsty či kůži. Na dřevěných houpačkách sestavených z mnoha dílů je to obvykle ošetřeno velkými „korálky“, které přirozeně brání tomu, aby se houpající dostal do blízkosti těchto problematických bodů.
Dobré je také myslet na zábranu. To je při výběru houpačky určené dětem velká konkurenční výhoda oproti síti – z té jde při prudším pohybu snadno sklouznout. Úplně dostačující je ochrana proti pádu z houpačky ve formě spouštěcího předělu nad nohama dítěte.
Váhové kategorie
Při nákupu jakékoliv houpačky se určitě zajímejte o nosnost výrobku. Přestože třeba vážíte méně, neslevujte pod nosnost 100 kilogramů. K této váze se blíží kdekdo a při případné reklamaci se budete těžko bránit argumentaci prodejce, že poškozený výrobek byl přetěžován. Mnozí výrobci garantují nosnost přes 150 kilo, ti dobří i kolem dvou set (samozřejmě záleží na materiálu). Nezapomeňte také, že zákonná záruka na výrobek je sice alespoň dvouletá, ale že v reklamaci nelze uznat častý houpačkový nešvar – mechanické poškození. O záruku přijdete i v případě, že budete výrobek sami upravovat.
Sledujte nás na sociálních sítích: