V domácnosti je mnoho rizikových míst, která mohou ohrozit bezpečí obyvatel i jejich věcí. Jedná se zejména o rozvody elektřiny, plynu, vody i topení. Určitě se vyplatí věnovat se kontrole v novém bydlení, stejně tak je ale dobré mít stav pod pravidelnou kontrolou, protože škody mohou být jinak obrovské.
Pravidelně kontrolujte rozvody elektřiny a plynu
Pokud chcete být doma v bezpečí, měli byste mít jistotu, že jsou v pořádku zejména rozvody elektřiny a plynu. „Ve starších činžovních či panelových domech často stále narazíte na hliníkové rozvody elektřiny. V takovém případě je třeba elektroinstalaci pravidelně revidovat elektrikářem. V opačném případě může hrozit zkrat a následný požár. Rozvody lze samozřejmě také vyměnit za nové, počítejte ale pak s investicí pohybující se v řádech desítek až stovek tisíc, v závislosti na velikost bytu,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS. Pokud je v domácnosti zavedený také plyn, je třeba pravidelně kontrolovat i jeho rozvody. Při podcenění revizí může hrozit únik plynu, což by chtěl riskovat málokdo.
Provádějte revizi spotřebičů
S kontrolou rozvodů elektřiny a plynu souvisí i revize spotřebičů. Elektrospotřebiče ve špatném technickém stavu mohou velmi snadno způsobit požár a plynové spotřebiče zase nepříjemný únik plynu. „Obezřetnosti je třeba hlavně když například přicházíte do nově pronajatého bytu, se kterým nemáte dlouhodobé zkušenosti a neznáte dobře jeho historii. Zde se jistě vyplatí nespoléhat se na starší revize a investovat několik tisíc korun do vlastního a aktuálního prověření technického stavu všech rozvodů a elektrických i plynových spotřebičů,“ doporučuje Jan Kovalský z Energie ČS. Taková investice se jistě mnohanásobně vrátí v následném klidu a bezpečí.
Kontrolujte těsnost rozvodů vody a topení
Nepříjemné komplikace může přinést i únik vody ze špatně těsnících rozvodů či topení. Pravidelná pečlivá kontrola rozvodů vody, ale i všech roháčků, sifonů a hadiček u spotřebičů a sanity se vyplatí. Předejdete tak nepříjemnému překvapení při úniku vody, který může trvat mnoho hodin i dní, a škody mohou být pak obrovské. Před každou sezónou se doporučuje také kontrola topného systému včetně těsnosti topných těles. V neposlední řadě je důležitá také pravidelná revize přístupnosti a stoprocentní funkčnosti všech uzavíracích ventilů.
Vyplatí se i jednoduchá chytrá kontrola
„Velkým problémům můžete předejít i pořízením chytrých prvků domácího zabezpečení, které vám kouř, únik plynu či vody spolehlivě ohlásí. Nemusí se přitom jednat o komplexní nákladné systémy, ale klidně jen o jednotlivé prvky napojené na mobilní zařízení,“ doporučuje Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.
Sledujte nás na sociálních sítích: