Jaro je obdobím rekultivace našich zahrad a čas od času je třeba zasáhnout radikálněji než obvykle. Pokud se chystáte kácet stromy na vašem pozemku a dřevo z nich nevyužijete k zátopu, využijte ho kreativně a funkčně.
Nejdříve legislativa
Pokud máte na pozemku stromy, kterých byste se rádi zbavili, neznamená to automaticky, že je můžete jednoduše uříznout a zpracovat. V rámci zájmu o zachování ochrany životního prostředí byl totiž vydán zákon, který jasně určuje, kdy a které stromy můžete bez obav pokácet a na které již bude potřeba povolení.
Na své zahradě můžete bez hrozby pokutou pokácet jakékoliv ovocné stromy bez ohledu na jejich stáří, velikost a stav. Ostatní stromy můžete bez povolení pokácet jen tehdy, jestliže obvod kmene nepřesahuje 80 cm. V opačném případě musíte požádat o povolení odbor životního prostředí nebo obecní úřad.
Větve
Pokud se vám strom podaří úspěšně pokácet, odstraňte z něj veškeré větve. Ve větších hobbymarketech provozují půjčovny zahradní techniky, kde vám za poměrně příznivou cenu zapůjčí štěpkovač, který vám pomůže větve zpracovat. Štěpka z jehličnatých a ovocných stromů se skvěle hodí do okrasných záhonů jako mulč. Nejen že vypadá velmi pěkně, ale pomůže udržovat vláhu v půdě záhonu. Pozor si však dejte na štěpku z ořešáku. Ta poslouží pouze jako dekorace tam, kde nebude v kontaktu s rostlinami. V opačném případě riskujete jejich uhynutí.
Kmen
Z kmene stromů lze s trochou úsilí vytvořit překrásné zahradní chodníčky. Pomocí motorové pily nařežte kmen na přibližně dvacet centimetrů tlusté špalky a nechte je alespoň měsíc proschnout. Poté je pořádně napusťte ochranným prostředkem proti hnilobě a škůdcům. Pokud už víte, kudy cestička povede, vykopejte ji v požadovaném tvaru a hloubce 25 centimetrů. Na dno výkopu rozhrňte pravidelnou vrstvu jemného štěrku a na něj usaďte špalíky. Ty potom obsypejte štěrkem, suchým betonem nebo hlínou.
Pařez
Co se týče pařezu, máte několik možností. Tou první je vykopat ho. Pokud nemáte k dispozici traktor nebo jiného silného pomocníka, kterým byste pařez vytáhli ze země vcelku, dozajista se pěkně nadřete. Další možností je nechat ho na místě a použít jej jako nohu zahradního stolku nebo podstavec pro květináč. Jestliže se ho ale chcete zbavit a zároveň z něj mít užitek, navrtejte do něj díry a ty vyplňte násadou hlívy ústřičné. Této zdravé houbě se v pařezech dobře daří, tudíž můžete čekat slušnou úrodu. Po nějakém čase houba pařez úplně rozloží a nezbude po něm ani památky.
Sledujte nás na sociálních sítích: