Podle statistik jsou problémy s plodností rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Přibližně jednou třetinou z celkového počtu potíží trpí muži, další třetinou ženy a zbytek se dělí mezi společné a neznámé příčiny.
V první řadě je důležité upozornit na rizikové faktory, které může zodpovědně eliminovat každá žena, plánující těhotenství.
Základní faktory zvyšující riziko neplodnosti:
• stres,
• nevhodná strava,
• fyzické přetěžování,
• nadváha (zároveň i snížená hmotnost)
• kouření,
• konzumace alkoholu.
Další faktory ovlivňující u ženy schopnost počít dítě jsou poněkud komplikovanější:
1. Věk – s přibývajícími léty klesá počet i kvalita vajíček, a to již po 35. roku věku ženy.
2. Anovulace – jedna z nejčastějších příčin neplodnosti ženy je anovulace (hormonální porucha). Ta má za následek poruchu zrání a uvolňování vajíček.
3. Poškození funkce vejcovodů – vejcovody se nefunkčními mohou stát díky pozánětlivým změnám, kdy dochází k poruše transportní funkce vejcovodů. Podobný dopad mohou mít operace v malé pánvi vedoucí ke vzniku srůstů.
4. Endometrióza – při tomto onemocnění se děložní sliznice nachází i mimo děložní dutinu a představuje vážné riziko neplodnosti.
5. Fyzické odchylky dělohy – mohou bránit uhnízdění vajíčka a jeho následnému vývoji. Mohou vznikat při fetálním vývoji, ale též je způsobují benigní nádory (myomy) stejně jako opakované chirurgické zákroky na děloze.
6. Cervikální sterilita – jde o nekvalitní děložní hlen, který se pak může chovat jako bariéra proti spermiím.
Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: